Tunahan Kılıç

Tunahan Kılıç

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanabilir?

İş arayan vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında “İşsizlik maaşı nasıl alınır?” konusu yer almaktadır. Binlerce vatandaş da işsizlik maaşı almak amacıyla İŞKUR’a başvuru yapmaktadır. Tabi ki işsizlik maaşı verebilmek için İŞKUR’un aradığı bazı şartlar yer almaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekiyor?
İşsizlik maaşından faydalanmak için İŞKUR dört temel şart sunmuştur. Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalan vatandaş, hizmet akdi sona ermeden önce son 4 ay (120 gün) hizmet akdine bağlı olmak, hizmet akdi sona ermeden önce son 3 yıl içinde en az 20 ay (600 gün) süre boyunca işsizlik sigortası primi yatırmış olmak ve hizmet akdi sona erdikten sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapmak şartlar arasında yer almaktadır. 

İşsizlik Ödeneği Alanlara Ne Gibi Hizmetler Verilmektedir?
Belirtilen şartları taşıyan adaylara işsizlik ödeneği almaya hak kazandığı zaman çeşitli hizmetler sunulmaktadır. İlk olarak işsizlik ödeneği verilecek olan bu vatandaşlara ayrıca genel sağlık sigortası prim hizmeti, yeni bir iş bulma hizmeti, meslek geliştirme ve edindirme eğitimi de verilecektir. 

İşsizlik Ödeneği İş Bulana Kadar mı Verilecektir?
İşsizlik ödeneği verilmesinin de belirli bir süresi yer almaktadır. Şartları taşıyan adayların son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemişse 180 gün, 900 gün ödemişse 240 gün ve 1080 gün ödemişse 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilecektir.

Kime Ne Kadar İşsizlik Maaşı Bağlanacak?
Son 4 ay asgari ücretle çalışan vatandaşlara ödenecek net işsizlik maaşı 1.015,59 TL, son 4 ay 3.500 TL ile çalışan vatandaşlara net 1.389,37 TL ve son 4 ay 6.000 TL ile çalışan vatandaşlara net 2.031,19 TL işsizlik maaşı bağlanacaktır.

tunahankilic.1@yandex.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.