19. İdare Mahkemesi Önemli Bir Göreve İade Kararı Daha Verdi

19. İdare Mahkemesi Önemli Bir Göreve İade Kararı Daha Verdi

OHAL Komisyonu ret kararlarına bakan 19. İdare mahkemesi 3 kriteri bulunan bir dosyada yine önemli bir karara imza attı.

FETÖ İle İrtibat Tespit Edilemedi

OHAL Döneminde KHK’lar ile ihraç edilen bir memurun OHAL Komisyonu başvurusu ret ile sonuçlandı. Sonrasında idare mahkemesine dava açan memurun başvurusu mahkeme tarafından irdelendi ve ret kararının iptaline karar verildi.

Başvuru yapan memurun dosyasında 3 temel kriter olduğu gerekçede belirtildi. Bunlar Bank Asya’da hesabının olması, FETÖ okullarına çocuğunu gönderme ve Cihan Medya’ya ödeme yapılması olarak tespit edildi. İdare Mahkemesi kararında Bank Asya hesaplarında talimata bağlı olarak bir değişiklik yaşanmadığı belirtilmiştir. Talimat dönemi öncesi ile sonrasındaki banka hareketlerinin aynı olduğu ifade edilmiştir.

FETÖ okullarına çocuğunu göndermenin ise tek nedeninin FETÖ ile irtibatlı olunması olmayacağı verilen kararda belirtilmiştir. Zira ekonomik, ailevi ve eğitim başarısı gibi nedenlerden ötürü bu okullara öğrencilerin gönderilmesinin söz konusu olduğu ifade edilmiştir. 

Son olarak Cihan Medya Dağıtım AŞ’ye yapılan ödemelerin de tek başına bir delil oluşturmayacağı aktarılmıştır. İdare mahkemesinin kararında kişi hakkında herhangi bir ceza soruşturması ya da kovuşturması olmadığı da ifade edilmiştir. Tüm bu gerekçelerden hareketle memurun görevine iade kararı verilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.