Açlık Sınırı 2 Bin 708 Lira Oldu

Açlık Sınırı 2 Bin 708 Lira Oldu
Açlık Sınırı 2 Bin 708 Lira Oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açlık Sınırı Yükseldi

Birleşik Kamu-İş  konfederasyonu tarafından son rakamlara göre açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu. Dört kişilik ailenin açlık sınırı Aralık ayında yüzde 2,3 artış gösterdi ve yoksulluk sınırı yüzde 0,7 arttı. Bu oranlar açlık ve yoksulluk sınırlarının artmasına sebep oldu. Açlık sınırı önceki aya göre 62 lira arttı ve 2 bin 708 lira oldu. Yoksulluk sınırı ise 70 lira arttı ve 9 bin 814 lira oldu.

Gıda ve gıda dışı harcamalarda yaşanan artışlar açlık sınırını da etkiledi. 2019 yılı boyunca açlık sınırı yüzde 15 arttı. Beslenme dışı harcamalar yüzde 12,3 artış gösterirken, yoksulluk sınırı ise yüzde 13 oranında arttı.

Reçel, bal, süt ürünleri, makarna, şehriye, şeker, taze meyve fiyatları en çok artanlar oldu. Bu dönemde un fiyatları düşerken ekmek fiyatlarının arttığı görüldü. Reçel gibi ürünlere yüzde 75 zam gelirken, süt ürünlerine yüzde 30 civarında zam geldi. İşte bu zamlar temel tüketim ürünü olan gıdalara geldiği için açlık ve yoksulluk sınırını da etkiledi.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 708 lira olması halinde asgari ücret yine yoksulluk sınırının altında kalmıştır. Asgari cüret 2.324 lira olduğu için yoksulluk sınırından 400 lira daha azdır.

Açlık Sınırı 2 Bin 708 Lira Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın