Amirinin Saldırısına Uğrayan İşçi, İşyerini Terk Edebilir Mi?

Amirinin Saldırısına Uğrayan İşçi, İşyerini Terk Edebilir Mi?
Amirinin Saldırısına Uğrayan İşçi, İşyerini Terk Edebilir Mi?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi Haklarını Almalıdır

Bir işyerinde çalışan işçi, sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesi ile patronunu SGK’ya şikayet etti. Bunu öğrenen patron, şikayetçi olan işçinin boğazına sarıldı ve darp etti. Diğer çalışanlar araya girerek kavgayı engelledi. İşçi işyerini terk ederek karakola gitti ve şikayetçi oldu. İşveren, işyerine tekrar dönmeyen işçiyi işten çıkmış sayarak ihbar ve kıdem tazminatlarını ödemedi. Bunun üzerine işçi yargı yoluna başvurdu. 

İşçi iş mahkemesinde açtığı davada haksız fesihle işten çıkarıldığı iddiası ile kıdem ve ihbar tazminatlarını istedi. Yerel mahkeme kıdem tazminatının ödenmesine hükmetti ancak ihbar tazminatına yer olmadığına karar verdi. 

Dosyanın temyize gitmesi üzerine Yargıtay 22. Hukuk Dairesi dosyaya baktı. İş kanununda düzenlenen işçinin haklı fesih halleri ile işverenin haklı fesih hallerinin olayda söz konusu olmadığına dikkat çekti. Bu nedenle olayda haklı bir fesih yoktur ve işçiye ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. 

6 Günlük Süre

İş kanunun göre ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan sebeplerden ötürü işçi ve işverenin söz konusu fiilden itibaren 6 gün içinde sözleşmeyi fesih hakkı vardır. Her halükarda ise bu süre 1 yıldır. Bu süreler hak düşürücü olduğundan daha sonra sözleşme feshedilemez. Olayda işçi 6 gün içinde iş sözleşmesini feshetmiştir.

Amirinin Saldırısına Uğrayan İşçi, İşyerini Terk Edebilir Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın