Ankara Barosu, Arabuluculuk Sınavını Yargıya Taşıyor

Ankara Barosu, Arabuluculuk Sınavını Yargıya Taşıyor

5 bin arabulucu alımı için yapılan arabuluculuk sınav sorularının açıklanmaması ve kota uygulamasından ötürü davalık oluyor.

Ankara Barosu Dava Açacak

Arabulucu alımı yapılması için arabuluculuk sınavı yapılmıştır. Arabuluculuk sınavında başarılı olmak için yönetmeliğe göre en az 70 puan almak gerekiyor. Ancak adalet bakanlığı tarafından sınavda başarılı olan ilk 5 bin kişinin arabulucu olacağı açıklandı. 

Arabuluculuk sınavı yapıldı ve sonuçları açıklandı. Buna göre sıralamaya giren ilk 5 bin aday başarılı olurken, baraj 91 puanda kaldı. Yani 70 barajını geçen ancak ilk 5 bine giremeyen kişiler başarısız oldu. Sınav sonuçları açıklanmasına rağmen sorular ve cevap anahtarı ise kamuoyu ile paylaşılmadı. 2 sene önce yapılan sınavda 70 puan barajını aşan herkes arabulucu olmuştu. 

Açıklanan nedenlerden ötürü Ankara Barosu arabuluculuk sınavını yargıya taşımaya hazırlanıyor. 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabuluculuk sınavının iptali mahkemeye başvurulacak. Sınava ait sorular ve cevap anahtarının yayınlanmaması ile getirilen kota sınırının yasaya aykırılığından ötürü iptali istenecek. Davada bu sınavın iptali ile yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali istenecek. 

Arabuluculuk sınavına 200 milletvekili katılım sağladı. Aralarında AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Milletvekili Ramazan Can, CHP milletvekili Mahmut Tanal ve eski adalet bakanı Bekir Bozdağ gibi çok sayıda isim de bulunuyor. Bu kişilerin hiç biri 91 puan barajını aşamadı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.