Annesinin Cenaze Gittiği İçin İşten Atılan Çalışana Yargıtay’dan İyi Haber

Annesinin Cenaze Gittiği İçin İşten Atılan Çalışana Yargıtay’dan İyi Haber

Annesinin cenazesine gitmek için 3 gün işe gelmeyen gece bekçisi için Yargıtay kıdem ve ihbar tazminatlarını almasına hükmetti.

Haklı Fesih Sebepleri

Bir işyerinde gece bekçisi olarak görev yapan işçi, annesinin cenazesine katılmak için işvereni arayarak bildirimde bulundu. Ancak işveren bu bildirimi kabul etmedi ve işçinin 3 gün izinsiz ve mazeretsiz olarak işe gelmediği gerekçesi ile işine son verdi. 

İşçi iş mahkemesine başvurarak kıdem ve ihbar tazminatını istedi. Yerel mahkeme talepleri kısmen kabul etti. İşçinin kararı temyiz etmesi ile Yargıtay yerel mahkeme kararını bozdu. 

İşçinin rahatsız olması, aile fertlerinden birinin hastalanması ya da ölmesi, işçinin tanıklık ya da bilirkişilik yapması gibi hallerde işe devamsızlık yapmak için haklı neden vardır. İşe mazeretsiz ve izinsiz olarak gelmek haklı fesih sebebidir. Ancak yukarıda sayılan haller haklı neden olduğu için işçinin sözleşmesi sona erdirilemez. İşçi mazeretini belgelerle beyan edebilir. Sahteliği ileri sürülmediği sürece belgelere riayet edilir.

İşçi izinsiz ve mazeretsiz olarak arka arkaya 2 gün, 1 ay içinde 2 defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü ya da bir ayda üç işgünü devamsızlık yaparsa işveren sözleşmeyi sona erdirebilecektir.

İşçinin annesinin vefat ettiği belgelerle sabittir. Bu nedenle işverenin sözleşmeyi fesih hukuka aykırıdır. İşçinin hakları ödenmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.