Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL

Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL
Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşverene 75 Lira Devlet Desteği Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücrete yapılan zam hakkında açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda devlet, işçi ve işveren yer almaktadır. İşçi ve işveren arasındaki hakemlik sıfatı ise devlete aittir. Bu seneki asgari ücret komisyonunda Türk-İş, DİSK ve Hak-İş yer aldı ve tekliflerini sundu. Sendikaların teklifi 2 bin 578 TL’nin altına imza atmayacakları olmuştu. İşveren ise en fazla 2 bin 250 lira teklif etti. 

İşte bu görüşmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan da devreye girmiş ve işçimize jestimizi yaparız demişti. Görüşmeler nihayete erdi ve asgari ücretin 2324 lira olmasına karar verildi. Bu ücretin açıklanmasından sonra sendikalar jestin ne olduğunu sormuştu. İşte bu soru Bakan Selçuk tarafından yanıtlandı.

İşverenin teklifi olan 2.250 liranın üzerine 75 lira daha hükümet tarafından eklendiğini açıkladı. 2019 yılında asgari ücret desteğinin son kez verileceğini açıklasalar da işverenin ezilmemesi için 75 liralık devletten destek verilecektir. Böylece asgari ücretlinin maaşı enflasyonun altında kalmamış oldu. Bakan Selçuk işçi düzeyinde 75 lira olan bu desteğin hükümete toplamda 6 milyar liraya mal olduğunu belirtti.

Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın