Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL

Asgari Ücretliye Jest Miktarı Belli Oldu: 75 TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretliye yaptıkları jestin 75 TL’lik devlet desteği olduğunu açıkladı.

İşverene 75 Lira Devlet Desteği Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücrete yapılan zam hakkında açıklamalarda bulundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda devlet, işçi ve işveren yer almaktadır. İşçi ve işveren arasındaki hakemlik sıfatı ise devlete aittir. Bu seneki asgari ücret komisyonunda Türk-İş, DİSK ve Hak-İş yer aldı ve tekliflerini sundu. Sendikaların teklifi 2 bin 578 TL'nin altına imza atmayacakları olmuştu. İşveren ise en fazla 2 bin 250 lira teklif etti. 

İşte bu görüşmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan da devreye girmiş ve işçimize jestimizi yaparız demişti. Görüşmeler nihayete erdi ve asgari ücretin 2324 lira olmasına karar verildi. Bu ücretin açıklanmasından sonra sendikalar jestin ne olduğunu sormuştu. İşte bu soru Bakan Selçuk tarafından yanıtlandı.

İşverenin teklifi olan 2.250 liranın üzerine 75 lira daha hükümet tarafından eklendiğini açıkladı. 2019 yılında asgari ücret desteğinin son kez verileceğini açıklasalar da işverenin ezilmemesi için 75 liralık devletten destek verilecektir. Böylece asgari ücretlinin maaşı enflasyonun altında kalmamış oldu. Bakan Selçuk işçi düzeyinde 75 lira olan bu desteğin hükümete toplamda 6 milyar liraya mal olduğunu belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.