Aylıksız İzinde Olanlar da İdari İzinli Olmak İstiyor

Aylıksız İzinde Olanlar da İdari İzinli Olmak İstiyor

Koronavirüs nedeniyle idari izin ve dönüşümlü çalışma uygulamaları hayata geçmeden evvel aylıksız izne ayrılanlar da idari izinli olmak istiyor.

İşe Gitmeden Maaş Almak İstiyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı başta olmak üzere bazı kamu kurumlarında idari izin uygulamasına geçildi. Koronavirüs nedeniyle geçilen bu uygulama sayesinde çalışanlar işe gitmeden maaş almaya devam etmektedir. Ancak bu süreç başlamadan evvel aylıksız izne ayrılan memurlar da bulunuyor. Bu memurlar da idari izin veriliyorken işe başlangıç yaparak işe gelmeden maaş almak istemektedir. Bu nedenle kamu kurumlarına yapılan başvurularda da artış yaşandığını görmekteyiz. 

Kurumlar Kabul Etmiyor

Memurlar aylıksız izinlerini iptal ederek göreve başlamak isteseler de valilikler ve kurumlar bu başvuruları kabul etmiyor. Gerekçe olarak ise hastalıkla mücadelenin sekteye uğrayabileceği gösteriliyor. 

Ayrıca kamuda salgınla büyük bir mücadele veriliyorken ve milli dayanışma kampanyası başlatılmışken böylesi bir girişimde bulunmak da ahlaki ve etik kabul edilmemektedir. Aylıksız izinde olanların izin sürelerinin sona ermesinin ardından görevlerine başlamalarına müsaade edilecektir. Ayrıca bu dönemde özel sektörde çoğu kurumda işler durma noktasına gelmiş ve çalışanlar ücretsiz olarak izne ayrılmıştır. Böylesi bir olağanüstü durumda çalışmadan gelir elde etmek gibi bir anlayışın oluşmaması gerekiyor. Pek çok kamu kurumu da bu konuda kararlı bir duruş sergileyerek yapılan başvuruları geri çevirmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.