Bankalarla İlgili Önemli Karar: Komisyon Sınırlandırıldı

Bankalarla İlgili Önemli Karar: Komisyon Sınırlandırıldı

Merkez Bankası ve BDDK bankalarla ilgili devrim gibi bir karara imza attı. Resmi Gazete ‘de yayımlanan değişikliğe göre internetten para göndermek 1 lira ile yapılabilecek…

İşletmeler ve Bireysel Kullanımlar Dahil

Resmi Gazete ’de yayımlanan ve bankalarla ilgili gündeme gelen karara göre, hem işletmeler hem de bireysel müşteriler 1 lira ödeyerek para gönderebilecek. İnternet ve mobilden gönderim yapanları kapsayan değişiklikle beraber, bankaların müşterilerden aldığı masraf ve komisyonların sayısı ciddi bir düşüşe geçti. Bin 400’den 51 adede düşen bu komisyonlar ticari müşterilerdeki rakam olarak açıklandı. Finansal tüketicilerde 20’den 16’ya düştüğü belirtildi. Yapılan sadeleştirme ile bankalar arasındaki karşılaştırmalar kolaylaştırılmış oldu.

Ticari Müşteri Hesap İşletim Ücreti Kaldırıldı

Yeni kararla beraber ticari müşterilerden alınan hesap açılış ve işletim ücreti kaldırıldı. Bu gruptaki müşterilerin kredi tahsis, kredilerin erken kapatılması gibi ücretlerinde getirilen sınırlamalar da avantaj sağladı. İstihbarat ve Mali Analiz Ücreti ve Limit Revize ve Değerlendirme Ücreti %1 oranından on binde 25 olarak sadeleştirildi.  Ayrıca ticari kredilerde kredi kullanım ücreti %2 seviyesindeyken %1’e düşürüldü.

EFT Ücretlerinde Sınırlama

Finansal ve ticari tüketicilerde EFT ücretlerine de sınırlama getirildi. Buna göre işlemleri 1000 lir altında olan mobil bankacılık ve internet bankacılığı ödemelerinde 6 liradan 1 liraya düşüş yapıldı. Bankamatiklerdeki işlemlerde eskiden 17 lira olan işlem 2 liraya, şubelerde de 67 lira olan ödeme 5 liraya düşürüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.