Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gözler Külliyede

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerine katılan işçi sendikaları 2578 lirada mutabakata vardı. Bu rakamdan aşağıya izleyeceklerini ifade eden sendikalara karşılık işveren cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Görüşmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenmedik bir açıklama geldi. Erdoğan Asgari ücret konusunda gereken kesti yapacaklarını ifade etti.

Her yıl yapılan görüşmelerde masada bir mutabakata varılmakta ve sonrasında kamuoyuna olan edilmekteydi. Ancak bu yıl ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya müdahil oldu. Dolayısıyla son kararı Erdoğan’ın vermesi bekleniyor. Verilecek bu karar milyonlarca çalışanı ve ailesini yakından etkileyecek.

Görüşmelerde TÜİK’in istatistikleri de kullanılmaktadır. Bu kapsamda bir işçinin günlük yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli olan gıda harcaması tutarları paylaşıldı. Ağır işlerde çalışanlar için tutar 2.331 lira olarak tespit edilirken orta statüde 2 bin 86 hafif statüde 1940 lira olarak telaffuz edildi. Bu rakamlar ışığında işçilere verilecek ücretler değerlendirilmektedir. Aynı zamanda işverenlerin durumu da göz ardı edilmemelidir.

Zira bu yükün altından kalkamayacak olan işverenler zam yapma yoluna gidecektir. Bu da yine işçi ve vatandaşın aleyhine gelişecek bir durum olacaktır. Dolayısıyla asgari ücretin enflasyonu tetiklemeyecek optimal seviyede belirlenmesi mühimdir. Bu konuda uzmanlar gerekli değerlendirmeleri yapmakta ve sunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın