Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari Ücret İçin Jestimizi Yaparız

Asgari ücret belirleme görüşmeleri devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz açıklama geldi.

Gözler Külliyede

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerine katılan işçi sendikaları 2578 lirada mutabakata vardı. Bu rakamdan aşağıya izleyeceklerini ifade eden sendikalara karşılık işveren cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Görüşmeler devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan beklenmedik bir açıklama geldi. Erdoğan Asgari ücret konusunda gereken kesti yapacaklarını ifade etti.

Her yıl yapılan görüşmelerde masada bir mutabakata varılmakta ve sonrasında kamuoyuna olan edilmekteydi. Ancak bu yıl ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya müdahil oldu. Dolayısıyla son kararı Erdoğan'ın vermesi bekleniyor. Verilecek bu karar milyonlarca çalışanı ve ailesini yakından etkileyecek.

Görüşmelerde TÜİK'in istatistikleri de kullanılmaktadır. Bu kapsamda bir işçinin günlük yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli olan gıda harcaması tutarları paylaşıldı. Ağır işlerde çalışanlar için tutar 2.331 lira olarak tespit edilirken orta statüde 2 bin 86 hafif statüde 1940 lira olarak telaffuz edildi. Bu rakamlar ışığında işçilere verilecek ücretler değerlendirilmektedir. Aynı zamanda işverenlerin durumu da göz ardı edilmemelidir.

Zira bu yükün altından kalkamayacak olan işverenler zam yapma yoluna gidecektir. Bu da yine işçi ve vatandaşın aleyhine gelişecek bir durum olacaktır. Dolayısıyla asgari ücretin enflasyonu tetiklemeyecek optimal seviyede belirlenmesi mühimdir. Bu konuda uzmanlar gerekli değerlendirmeleri yapmakta ve sunmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.