Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı

Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı
Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hangi Süreler Hesaplanmaz?

Sözleşmeli personeller 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya alınacak ve 1 yıl daha çalıştıktan sonra tayin hakkına sahip olacaktır. Bu haklara sahip olmak için sürelerin hesabı oldukça önemlidir. Kadın personeller doğum halinde doğum izni ve ücretsiz izin kullanırken bir de sağlık raporları alabilmektedir. Sözleşmeli olarak çalışan sağlık personelinde bu süreler tayin için gerekli süreye dahil edilecek midir?

663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli sağlık personelinin hakları düzenlenmiştir. Sözleşmeli sağlık personellerinde uygulanan 3+1 kuralına ek olarak bulunduğu ilde tayin hakkı vardır. Eşlerden birinin kadrolu diğerinin sözleşmeli olması halinde il içi tayin istenebilir. En az bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması halinde eşlerden hangisinin bulunduğu yerde hizmet ihtiyacı fazla ise diğer eş onun yanına atanacaktır.

Sözleşmeli personelin hastalık ve mazeret izinlerinde geçen süresinin hizmet süresinden sayılmayacağına yönelik bir düzenleme mevcut değildir. Bu yüzden tek hekim ya da heyet raporu olması fark etmeksizin raporlu olunan süre fiili hizmetten sayılacaktır. Doğum izni de kanunda öngörülen ve fiili hizmetten sayılan sürelerdendir. Ancak aylıksız izin hali isteğe bağlı bir durumdur ve süre hesabına dahil edilmeyecektir.

Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın