Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı

Doğum İzni ve Raporlar Personelin Hizmet Süresinden Sayılır mı

Sözleşmeli personellerin tayin hakkı kazanması için gereken 4 yıllık sürenin hesabında doğum izni ile sağlı raporları dahil edilir.

Hangi Süreler Hesaplanmaz?

Sözleşmeli personeller 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya alınacak ve 1 yıl daha çalıştıktan sonra tayin hakkına sahip olacaktır. Bu haklara sahip olmak için sürelerin hesabı oldukça önemlidir. Kadın personeller doğum halinde doğum izni ve ücretsiz izin kullanırken bir de sağlık raporları alabilmektedir. Sözleşmeli olarak çalışan sağlık personelinde bu süreler tayin için gerekli süreye dahil edilecek midir?

663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli sağlık personelinin hakları düzenlenmiştir. Sözleşmeli sağlık personellerinde uygulanan 3+1 kuralına ek olarak bulunduğu ilde tayin hakkı vardır. Eşlerden birinin kadrolu diğerinin sözleşmeli olması halinde il içi tayin istenebilir. En az bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması halinde eşlerden hangisinin bulunduğu yerde hizmet ihtiyacı fazla ise diğer eş onun yanına atanacaktır.

Sözleşmeli personelin hastalık ve mazeret izinlerinde geçen süresinin hizmet süresinden sayılmayacağına yönelik bir düzenleme mevcut değildir. Bu yüzden tek hekim ya da heyet raporu olması fark etmeksizin raporlu olunan süre fiili hizmetten sayılacaktır. Doğum izni de kanunda öngörülen ve fiili hizmetten sayılan sürelerdendir. Ancak aylıksız izin hali isteğe bağlı bir durumdur ve süre hesabına dahil edilmeyecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.