Evden Çalışan Personelin Ücretinde Farklılık Olur mu

Evden Çalışan Personelin Ücretinde Farklılık Olur mu

Kamu ya da özel sektör çalışanlarının evden çalışmaya devam etmesi halinde hiçbir ücret kesintisi yapılmamalıdır.

Yemek ve Yol Ücreti Ödenecek mi?

Korona virüs tehdidinden ötürü işi imkan veren çalışanlar evden çalışmaya devam etmektedir. Evde çalışanlar herhangi bir ücret farklılığı ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını, mali haklarını merak ediyor. İşte bu konuda işçi ve diğer çalışanları aydınlatıyoruz. 

İşçi ve personeller işyerinde yaptığı işi evde de yapmaya devam ettiği sürece ücrette herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. Fiilen çalışılması halinde ödenen ücret aynı şekilde ödenemeye devam edecektir. Yalnızca fiili çalışmaya bağlı ek ödemeler varsa bunlar ödenmeyebilecektir. 
Evden çalışan işçinin yol ve yemek masrafı olmayacaktır. Bu nedenle işverenler yol yemek ücretini ödemek istemiyor. Yol yemek konusunda ise iş sözleşmesine bakmak gerekiyor.

Sözleşmedeki ilgili hükümlere göre ödeme yapılacaktır. Ancak özel sektörde çalışılan her bir gün için yol yemek ücreti ödendiği düşünülürse pek çok sözleşme yol ve yemek ücretinin ödenmesine imkan tanımayacaktır. 

Evden Çalışma Seçimlik Hak mıdır?

İşveren işçilerine evden çalışmalarını seçimlik bir hak olarak sunabilir mi ya da tek taraflı olarak evden çalışma kararı alabilir mi? Bu konuda da iş sözleşmesine bakılacaktır.

Sözleşmede işin yapılacağı yerin nasıl belirlendiği önemlidir. Eğer işyeri tek bir yer olarak düzenlenmişse işveren işçilere evden çalışma uygulamayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.