Fazla Mesai Yapan İşçiye Ücret mi, Maaş mı Verilir

Fazla Mesai Yapan İşçiye Ücret mi, Maaş mı Verilir
Fazla Mesai Yapan İşçiye Ücret mi, Maaş mı Verilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zamlı Ücret, Artırımlı Serbest Zaman 

İş Kanunu’na göre işçiler haftalık 45 saat çalıştırılabilir. Bu saatin üzerinde yapılacak çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca günlük olarak en fazla 11 saat mesai yapılabilecekken yıllık olarak 270 saat fazla mesai yapılabilir. Bu sayede işçilerin korunması amaçlanmaktadır.

45 saati aşan fazla mesailer için %50 zamlı olarak mesai ücreti ödenmektedir. Serbest zaman olarak izin verilmesi kararlaştırılmış ise bu durumda da %50 artırımlı olarak izin verilmesi söz konusu olacaktır. Bu kapsamda 45 saatin üzerine 4 saat fazla mesai yapan bir kişiye 6 saat serbest zaman verilecektir.

Eğer işçi haftalık olarak 45 saatten az çalışacağına dair bir sözleşme imzalamış ise bu durumda belirlenen saatin üzeri fazla mesaiye girecektir. Örneğin 40 saat çalışan birisi haftalık 44 saat mesai yapmış ise 4 saati fazla mesai sayılacaktır. 45 saatin altında kalan fazla mesailer için ise %25 oranında artırımlı olarak ücret ödemesi yapılacaktır. Verilecek serbest zaman da %25 artırımlı olacaktır. Örneğin 40 saat çalışan birisinin 44 saat çalışması durumunda 1 saat ekstradan serbest zaman verilmesi söz konusu olacak ve toplam 5 saat izin verilecektir. Bu izinler ise tatil günlerinde kullanılamayacaktır.

Fazla Mesai Yapan İşçiye Ücret mi, Maaş mı Verilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın