Fire Oranları İle Oynayan Müdür Tazminatsız Kovuldu

Fire Oranları İle Oynayan Müdür Tazminatsız Kovuldu

Özel bir market zincirinde görev yaparken fire oranları ile oynadığı tespit edilen mağaza müdürü tazminat verilmeksizin işten çıkarıldı.

Güven İlişkisini Zedeliyor

Bir market zincirinde müdür olarak çalışırken yüksek prim almak için fire oranları ile oynadığı tespit edilen mağaza müdürü tazminatsız bir şekilde işten atıldı. Konuyu iş mahkemesine taşıyan mağaza müdürü ilk derece mahkemesinden kabuk kararı almayı başardı. Ancak kararı temyiz eden market zinciri Yargıtay’dan kararı çevirmeyi başardı. 

Yargıtay tarafından verilen kararda mağaza müdürün az ya da çok fark etmeksizin fire oranları ile oynamasının güven ilişkisini zedeleyeceği belirtildi. Müdürün firelerde oynama yaptığının delillendirilmesi konusunda ise mağaza çalışanlarının ifadeleri etkili oldu. Mağaza çalışanları kendilerinden para alınarak firesi gelen ürünlerin kasadan geçirildiğini belirtti. Bu sayede başarılı görünmeye çalışan mağaza müdürünün prim almayı hak ettiği belirtildi. Dolayısıyla müdürün herhangi bir tazminat almaya hakkının olmadığı, ilk derece mahkemesinin verdiği kararın hatalı olduğu belirtildi.

Verilen bu karar aynı durumda olan işçiler açısından da emsal teşkil ediyor. Dolayısıyla tutarı fark etmeksizin işvereni kandırmaya yönelik olarak yapılan her türlü işlem iş akdinin tazminatsız bir şekilde feshedilmesine neden olabilir. Bu konuda işçilerin daha dikkatli olmaları ve evraklarda sahtecilik yapmaması gerekmektedir. Sadece müdürler değil işçiler de bu konuda sorumlu tutulacak ve iş akitleri feshedilebilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.