Geçici Görevlendirme Hakkında Bakanlık Talimatları Yayınlandı

Geçici Görevlendirme Hakkında Bakanlık Talimatları Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, geçici görevlendirme hakkında sık yapılan yanlışlıkları düzeltmek için 13 maddelik bir talimat yayınladı.

Gereksiz Görevlendirme Yapılmasın

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı denetimler sonucunda gereksiz yere geçici görevlendirmeler yapıldığını ve bunun neticesinde de kaynakların israf edildiğini tespit etti. Bunun üzerine masrafları azaltmak ve kaynakları daha iyi bir şekilde kullanmak için 13 maddelik bir talimat yayınladı. Bu talimat içerisinde geçici görevlendirmelerin en son seçenek olarak yapılması talimat edildi. Mümkünse mahalli bölgeden tedarik edilmesi mümkün değilse en kısa süreliğine geçici görevlendirmenin yapılması istendi. 

Bu kapsamda geçici görevlendirmeler için 90 gün boyunca tam ücret ödemesi gerçekleştirilecekken 90 günden sonraki 90 gün için 3’te 2 ödeme yapılacaktır. Bundan sonraki günler ve yıllar için ise herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Bu nedenle geçici görevlendirmelerin geçici olması ve kalıcı bir uygulamaya geçilmemesi tembih edilmektedir. 

Verilen onayda geçici görevlendirmenin tarihleri ve süreleri uzun bir şekilde belirtilecektir. Yolculuklarda yapılan masrafların karşılığı belgeli bir şekilde sunularak alınacaktır. Eğer belge sunulmaz ise belediyenin rayiç bedeli üzerinden bir hesaplama yapılacaktır. Bu nedenle tüm harcamaların belgeli bir şekilde sunulmasında fayda vardır.

Kurallara uygun olmayan bir şekilde yürütülen geçici görevlendirme süreçlerinden sorumlu olan kişiler hakkında soruşturma başlatılacak ve cezai işlem uygulanacaktır. Dolayısıyla talimatların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.