Hak-İş ve DİSK Asgari Ücret Pazarlığına Dahil Oldu

Hak-İş ve DİSK Asgari Ücret Pazarlığına Dahil Oldu
Hak-İş ve DİSK Asgari Ücret Pazarlığına Dahil Oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sendikalar Birlikte Hareket Edecek

2 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’da asgari ücret pazarlığının ilk toplantısı yapılacak. Toplantılara işçiyi temsilen Türk-İş sendikası katılacak. 7 milyonu ilgilendiren pazarlıkta Türk-İş, diğer sendikaları da unutmadı. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlık edeceği toplantıda işçileri Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Türk-İş daha önce gelir vergisi tarife basamak ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi için Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket etmişti. İşte bu birliktelik asgari ücret görüşmelerinde de devam edecek.

Bu sene önceki yıllardan farklı olarak Türk-İş görüşmeler başlamadan önce Hak-İş ve DİSK’i ziyaret etti. Ziyaretlerde asgari ücret konusundaki görüşler alındı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ayrıştıkları zaman bedelini beraber ödedikleri için birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Bir kişinin yaşam maliyetini 2 bin 578 lira olarak belirlediklerini söyleyen Atalay, yeni rakamın işveren de düşünülerek belirlenmesini istedi. Aslında sendikalar ayrıştıkları zaman bedelini işçi ödediği için bu görüşmeler kamuoyu tarafından da olumlu karşılandı.

Şu anda asgari ücret 2.020 lira olarak uygulanıyor. Bir işçinin işverene maliyeti ise 3.06 lira olmaktadır. İşçi yeni miktarın belirlenmesinde yaşam koşullarının gözetilmesini isterken, işveren ise denge arıyor.

Hak-İş ve DİSK Asgari Ücret Pazarlığına Dahil Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın