İdari İzindeki Memur İl Dışına Çıkabilir mi

İdari İzindeki Memur İl Dışına Çıkabilir mi

İdari izindekiler, uzaktan ya da esnek çalışanlar çağrıldığı takdirde görev mahalline gelmesi gerektiği için il dışına çıkamaz.

İdari İznin Ayrıntıları

Korona virüs önlemlerinden ötürü kamuda da pek çok önlem alındı. Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı İdari İzin Genelgesi ile kamu personellerine verilen idari izinlerin ayrıntıları da belirlenmiştir. Düzenlemeler şunlardır:

•    Dönüşümlü çalışan personel idari izinli sayılacaktır.
•    Uzaktan çalışanlar görevini fiilen yerine getiriyor sayılacaktır. 
•    İdari izinli olanlar ile uzaktan ya da esnek çalışma uygulayanlar amirinden izin almaksızın görev mahallini terk edemeyecektir. Bu memurların hizmetine ihtiyaç olduğu anda göreve çağrılacaklardır. 
•    Genelge ile idari izinli sayılanlar ikinci bir emre kadar idari izinli sayılmaya devam edecektir. 
•    İlk düzenlemeye göre okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu olan kadın personeller öncelikle yıllık izin kullanacaktır. Yıllık izni yoksa mazeret izni kullandırılacaktır. İşte bu düzenleme ikinci genelge ile değiştirilmiştir. Okul öncesi ya da ilkokul çağında çocuğu olan kadın personeller idari izinli sayılacaktır.

İl Dışına Çıkmak Yasak Mı?

Yukarıdaki düzenlemeler birlikte değerlendirildiğinde il dışına çıkma durumu netleşmektedir. İdari izindeki personeller izinli olsa da ihtiyaç olduğu anda görev yerine gelmek durumundadır. Bu yüzden de il dışına çıkmaları mümkün değildir. Eğer il dışına çıkmaları gerekirse amirlerinden izin almaları gerekir. Aksi takdirde il dışında oldukları için göreve gelemezlerse disiplin suçu işlemiş olurlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.