İş Arkadaşını Taciz Eden Çalışanın İşten Çıkarılması Kararı

İş Arkadaşını Taciz Eden Çalışanın İşten Çıkarılması Kararı

Bir işyerinde aşçı olarak çalışan personelin başka bir personeli taciz etmesi sonrası işten çıkarılması Yargıtay kararına konu oldu.

Haklı Fesih Nedeni Sayıldı

Bir işyerinde aşçı olarak istihdam edilen personel aynı işyerinde çalışan bir temizlik görevlisine cinsel tacizde bulundu. Bunun üzerine çalışanın iş sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildi ve işine son verildi. Bu kararın ardından mahkemeye başvuran işçi kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi yönünde karar almayı başardı. Ancak karar işveren tarafından temyiz edildi ve Yargıtay’ın önüne geldi.

Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde cinsel tacizin işçinin kendi ifadesiyle sabit olduğunu tespit etti. Bu nedenle savunma almaksızın yapılan feshin haklı fesih olduğu kabul edildi. Dolayısıyla kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesine yer olmadığına hükmedildi. 

Emsal Karar

Yargıtay tarafından verilen bu karar aynı durumda olan diğer çalışanlar için de emsal teşkil edecektir. Bu nedenle işçilerin bu tür davranışlardan sakınmaları elzemdir. Ayrıca çalışanların SGK çıkışlarına da bu madde ekleneceği için ömür boyu peşlerini bırakmayacak bir durum ortaya çıkmış olacaktır.

Yeni iş başvurularında bu madde de karşılarına çıkacağı için sorunların ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca olayların bir de adli boyutunun olduğunu söylemek gerekir. Buradan alınacak cezalar da yine çalışanların ömür boyu yaşamlarını etkileyecek ve adli ve idari sicillerine işlenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.