İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı

İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı
İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tanık İfadesi Yeterli

Bir işçi işvereni ile telefonda konuştuktan sonra sinkaflı küfürler etti ve bu durum bir tanık tarafından tespit edildi. İşverene iletilen bu durum sonrasında işçinin sözleşmesi feshedildi. İşçi ise haksız yere sözleşmesinin feshedildiğini iddia ederek daha açtı. İlk derece mahkemesi yaptığı inceleme sonucunda işçiyi haklı buldu. Gerekçe olarak ise gıyabında yapılan küfürün en az 3 kişiyle ispatlanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca bu durumun fesih son çaredir ilkesine de ters düştüğü ifade edildi.

Bu kararın ardından işveren vekili davayı istifada taşıdı. İstinaf yaptığı değerlendirme sonrasında ilk derece mahkemesinin kararını doğru buldu ancak gerekçesini yanlış olarak gösterdi. Bu nedenle düzeltme yaparak davayı onayladı.

Davalı vekili konuyu temyiz etti ve Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde ilk derece mahkemesi ile istinaf mahkemesinin verdiği kararları bozdu. Yargıtay, işçinin ettiği küfürün işyerindeki huzuru bozduğunu belirtti. Bu nedenle feshin haklı bir nedenle yapıldığını belirtti. Daha masraflarının davacının üzerine bırakılması ve davalının vekil ile temsil edilmesi nedeniyle de vekalet ücretinin verilmesi karara bağlandı. Bu karara karşı bir itiraz yolu daha bulunuyor. Bu itiraz sonucunda verilen karar kesinlik kazanacak. Böylelikle aynı durumdaki işçiler için de emsal teşkil edecektir.

İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın