İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı

İşverene Gıyabında Küfür Etmek Fesih Nedeni Sayıldı

Bir çalışanın işverenine yanında olmadığı halde dahi küfretmesi Yargıtay tarafından fesih nedeni kabul edildi.

Tanık İfadesi Yeterli

Bir işçi işvereni ile telefonda konuştuktan sonra sinkaflı küfürler etti ve bu durum bir tanık tarafından tespit edildi. İşverene iletilen bu durum sonrasında işçinin sözleşmesi feshedildi. İşçi ise haksız yere sözleşmesinin feshedildiğini iddia ederek daha açtı. İlk derece mahkemesi yaptığı inceleme sonucunda işçiyi haklı buldu. Gerekçe olarak ise gıyabında yapılan küfürün en az 3 kişiyle ispatlanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca bu durumun fesih son çaredir ilkesine de ters düştüğü ifade edildi.

Bu kararın ardından işveren vekili davayı istifada taşıdı. İstinaf yaptığı değerlendirme sonrasında ilk derece mahkemesinin kararını doğru buldu ancak gerekçesini yanlış olarak gösterdi. Bu nedenle düzeltme yaparak davayı onayladı.

Davalı vekili konuyu temyiz etti ve Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde ilk derece mahkemesi ile istinaf mahkemesinin verdiği kararları bozdu. Yargıtay, işçinin ettiği küfürün işyerindeki huzuru bozduğunu belirtti. Bu nedenle feshin haklı bir nedenle yapıldığını belirtti. Daha masraflarının davacının üzerine bırakılması ve davalının vekil ile temsil edilmesi nedeniyle de vekalet ücretinin verilmesi karara bağlandı. Bu karara karşı bir itiraz yolu daha bulunuyor. Bu itiraz sonucunda verilen karar kesinlik kazanacak. Böylelikle aynı durumdaki işçiler için de emsal teşkil edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.