Jandarma En Az Ortaokul Mezun 5000 Personel Alıyor

Jandarma En Az Ortaokul Mezun 5000 Personel Alıyor

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan ilana göre En az İlköğretim (ortaokul) mezunu farklı branşlarda toplam 5000 uzman erbaş alımı yapılacağı belirtildi.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada alınacak, 3.770 Jandarma (Komando-Asayiş), 265 Muhabere, 14 At Bakıcısı, 3 Kurbağa Adam (Dalış Amiri), 13 Bot Serdümeni, 5 Uçak/Helikopter Teknisyen Yardımcılığı, 5 Havacılık İtfaiyecisi, 925 Lojistik Alt Branşlı (Mesleki Nitelikli), toplam 5.000 sözleşmeli Uzman Erbaş alımı yapılacağı belirtildi.

Adaylar için başvuru tarihi

Adaylar başvurularını 31 Ocak 2021 (saat 23.59’a kadar) tarihine kadar yapacaklardır.

Başvuru şekli ve yeri

Adaylar başvurularını, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Personel Temin Sistemi internet sitesi üzerinden yapabileceklerdir.

Adaylarda aranan genel nitelikler

En az İlköğretim mezunu olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, Başvuru yapacak adaylarda mezuniyet şartı ile ilgili olarak, Jandarma branşından (Komando-Asayiş) başvuru yapacak adaylarda en az Ortaöğretim (Lise) mezuniyeti şartı aranmakta olup, tüm lise, ön lisans ve lisans bölümlerinin tamamı başvuru yapabileceklerdir. Diğer branşlar için ise Tablolarda belirtilen eğitim seviyesinden mezun olma şartı aranacaktır, Nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (1 Ocak 2021) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak 1 Ocak 2002 (dahil) - 1 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar, En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1’de Boy-Kilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak şartları aranmaktadır.

Ayrıca; Ortaöğretim (Lise), Ön Lisans ve Lisan mezunu adaylar (Mesleki Nitelikli branşlara müracaat edecek Ortaöğretim (Lise), Ön Lisans ve Lisan mezunu adaylar da dahil) KPSS puanı ile başvuru yapabileceklerdir. KPSS puanı olmayan Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim (Lise) mezunu adaylar başvuru yapamayacaklardır. 

Adayların 2019-2020 yıllarından herhangi birine ait KPSS puanının 50 ve üzeri olması gerekmektedir.

Askerlik şartı yok

Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (Sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dahil) Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2’deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak, Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak, Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 11 Ocak 2021 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 2002 (dahil)- 1 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar) Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun ilk günü olan 21 Ocak 2021 tarihi itibariyle üç (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. 

Başvuru kılavuzu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.