Kamu İşçileri 5 Yıldır Kadro Bekliyor

Kamu İşçileri 5 Yıldır Kadro Bekliyor
Kamu İşçileri 5 Yıldır Kadro Bekliyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sadece Statü Değişikliği Yeterli

Kamu görevlileri için 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmenin 36/1 maddesi kamu işçilerini ilgilendiriyordu. Bu hükme göre kamuda çalışan üniversiteli işçilere kadro verilecektir. Bu toplu sözleşme 23 Ağustos 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Düzenlemeye göre bazı işçilerin, kamu görevlisi ve geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi gerekmektedir. Kamuya ait fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi yerlerde istihdam edenler dışındaki işçiler sürekli işçi kadrolarında çalışmaktadır. Memur ya da sözleşmeli memurlar tarafından yapılacak olan işleri yapmakta olan bu işçiler sürekli işçi kadrosundan sözleşmeli ya da memur kadrolarına geçirilmelidir. Yani bu kesim üniversiteli işçileri işaret etmektedir. KİT’lerde çalışmakta olan sürekli işçiler sözleşmeli personel kadrosuna geçirilecektir. Diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilmelidir.

İşte bu değişikliği sağlayacak olan toplu sözleşme 2015 yılında, yani tam 5 yıl önce imzalandı. Ancak bugüne kadar bir gelişme yaşanmadı. Söz konusu değişiklik yapılması halinde işçilere ek hak ya da ödeme verilmeyecektir. Yani bu değişiklik hükümete yük olmayacaktır. Sadece statü değişikliği yapılarak işçiler güvence altına alınacaktır. Böylece işçilerin iş verimi artacak ve işsizlik korkusu azalacaktır. Kamuda çalışan üniversiteli işçiler kendilerine verilen sözün yerine getirilmesini istiyor.

Kamu İşçileri 5 Yıldır Kadro Bekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın