Kamu Personeline İl Dışına Çıkma Yasağı Geldi

Kamu Personeline İl Dışına Çıkma Yasağı Geldi

Karabük Valiliği tarafından yapılan açıklamada şehirde artan corona virüs vakaları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin il dışına izinsiz çıkışına yasak getirildiği bilgisi verildi.

Türkiye genelinde artan ve giderek tehlikeli hal al maya başlayan vaka sayıları sonrasında valilikler çeşitli önlemleri hayata geçirmeye başladığı görülüyor. Bu noktada son günlerde vaka sayısı artışının en fazla hissedildiği illerden biri olan Karabük İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan önlemler kamuoyu ile paylaşıldı.  Alınan kararlar kapsamında valilik oluru ile Karabük il genelinde kamu personelinin il dışına izinsiz çıkması yasaklandı. Kurul tarafından alını bu yasak ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada;

‘’Karabük İli kamu kurum ve kuruluşlarında aktif görevde bulunan ya da esnek mesai nedeniyle idari izinde olan tüm personellerin yıllık izin döneminde bulundukları üzere bu karar dışında tutularak il dışına çıkmamalarına, il dışına çıkmalarının zorunlu olduğu durumlarda ise kurum amirlerinden yazılı onay almalarına karar verildiği. Ayrıca şehir dışında olan kamu personelinin Karabük şehrine döndüklerinde ise en az 7 gün evde karantinada kalmalarına ve bu sürenin yıllık izinden sayılmasına karar verildiği bilgisi paylaşıldı.’’ Bu karar Türkiye genelinde ilk olsa da önümüzde ki günlerde farklı illerde bu ve buna benzer kararların alınabileceği ifade ediliyor.

Yasağa Uymayanlara Adli İşlem Uygulanacak

Yasak ile ilgili olarak ise eğer kamu personeli yazılı onay almadan il dışına çıkmaları durumunda ise Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca cezai müeyyide uygulanacağı ayrıca kurumları tarafından disiplin soruşturması açılacağı bilgisi paylaşıldı.  Yasağa uymayan kamu personelleri için yapılacak adli işlem ve karantina da kaldıkları sürenin de yıllık izinlerinden düşürüleceği bilgisi paylaşıldı.

Karardan önce il dışına çıkan personelin ise bu uygulamadan muaf tutulacağı belirtiliyor. Kararın 31 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağı ve bitiş tarihinin salgının seyrine göre belirleneceği ifade ediliyor. İl genelinde son 2 haftalık süreçte vaka sayısında yüzde 50’lere varan artış olmasından dolayı böyle bir kararın alındığı ve önümüzdeki günlerde kararların kapsamının genişletilebileceği belirtiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.