Kendisine Yasal Danışman Atanan Kişi Memur Olabilir mi?

Kendisine Yasal Danışman Atanan Kişi Memur Olabilir mi?

Yasal danışman atanan kişiler fiil ehliyetin sahip olduğundan memur olmalarında bir sakınca yoktur.

Yasal Danışman Nedir?

Psikiyatrik rahatsızlığı olan kişilere vasi atanarak kararlarını kendisinin alması önlenebilir. Eğer durumu vasi atanacak kadar ağır değilse yasal danışman atanabilir. Yani kişinin kısıtlanmasına gerek yoktur ancak korumaya alınmasında fayda vardır.

Resen ya da ilgilinin isteğine göre sulh hukuk mahkemesi tarafından yasal danışman atanmaktadır. Yasal danışman sadece dava açma, taşınmaz tasarruf işlemleri, kıymetli evrak işlemleri, kefil olma, bağışlama, ana parayı alma gibi kanunda belirlenen kararları asil yerine verecektir.

Kendisine yasal danışman atanan kişiler sınırlı fiil ehliyetine sahiptir. Bu kişiler kural olarak tam ehliyetli kabul edilir. 

Memur Olmaya Engel midir?

DMK memur olma şartlarına bakıldığında görevini devamlı yapmasına engel akıl hastalığı olmaması aranır. Eğer görevini yapmaya engel akıl hastalığı mevcutsa mahkeme vasi atayacaktır. Bu nedenle yasal danışman atanması engel değildir.

Danıştay tarafından vasi atanmasının memuriyete engel olduğu hüküm altına alınmıştır. Ancak yasal danışmanlık vasi atanmasından farklıdır ve sonuçları daha hafiftir. Vasi atanan kişi sınırlı ehliyetsizken, yasal danışman atanan kişi sınırlı ehliyetlidir. Yani yasla danışmanda asıl olan ehliyetin varlığıdır. Bu nedenle de memuriyete engel bir durum oluşturmaz.

Söz konusu memurun psikiyatrik rahatsızlığı sadece çok önemli kararları etkileyebileceği için bu kararlar için yasal danışman atanır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.