Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma

Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma
Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Sorunları Fesih Nedeni Sayılabilir

Koronavirüs vakasına yakalanan bir işçinin çalışma hayatının ne olacağı konusunda merak edilen hususlar bulunmaktadır. Zira bu virüse yakalanan kimselerin karantina altına alınması gerekmektedir. Bu durumda rapor alacak kişilerin çalışmaları mümkün olmayacaktır. İşveren açısından değerlendirecek olursak böylesi bir hastalığa yakalanan kişinin diğer çalışanlar açısından risk oluşturduğu kabul edilebilir. İş Kanunu da bu kapsamda işverene yetki vermiştir.

Ancak ifade etmek gerekir ki bunun için kanunda belirtilen şartların oluşması gerekmektedir. Kanun, hastalığın tedavi edilemez nitelikte olmasını söylemektedir. Dolayısıyla koronavirüs örneğinde değerlendirecek olursak hastalığın tedavi sürecinin beklenmesi gerekmektedir.

Makul olmayacak bir süre sonunda halen daha iyileşme yaşanmamış ise bu durumda iş akdinin feshedilmesi söz konusu olabilir.

Aynı hakkın işçide de olduğunu ifade etmemiz gerekir. Eğer işçide iyileşmeyen bir hastalık var ise bu durumda iş akdini feshetme hakkı vardır. Bu durumda herhangi bir tazminat ödemesi de söz konusu olmayacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında Koronavirüs vakası tespit edilen bir işçinin sözleşmesinin derhal fesih edilmesi hakkaniyete uygun değildir. Zira tedavi sürecinin beklenmesi gereklidir. Uzun süren ve risk oluşturan durumlarda ise işveren ve işçinin sözleşmenin feshedilmesi konusunda yetki tanındığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın