Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma

Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarma

Koronavirüs vakasının yayılması ile birlikte akıllara iş hukuku ile ilgili pek çok soru gelmeye devam ediyor.

Sağlık Sorunları Fesih Nedeni Sayılabilir

Koronavirüs vakasına yakalanan bir işçinin çalışma hayatının ne olacağı konusunda merak edilen hususlar bulunmaktadır. Zira bu virüse yakalanan kimselerin karantina altına alınması gerekmektedir. Bu durumda rapor alacak kişilerin çalışmaları mümkün olmayacaktır. İşveren açısından değerlendirecek olursak böylesi bir hastalığa yakalanan kişinin diğer çalışanlar açısından risk oluşturduğu kabul edilebilir. İş Kanunu da bu kapsamda işverene yetki vermiştir.

Ancak ifade etmek gerekir ki bunun için kanunda belirtilen şartların oluşması gerekmektedir. Kanun, hastalığın tedavi edilemez nitelikte olmasını söylemektedir. Dolayısıyla koronavirüs örneğinde değerlendirecek olursak hastalığın tedavi sürecinin beklenmesi gerekmektedir.

Makul olmayacak bir süre sonunda halen daha iyileşme yaşanmamış ise bu durumda iş akdinin feshedilmesi söz konusu olabilir.

Aynı hakkın işçide de olduğunu ifade etmemiz gerekir. Eğer işçide iyileşmeyen bir hastalık var ise bu durumda iş akdini feshetme hakkı vardır. Bu durumda herhangi bir tazminat ödemesi de söz konusu olmayacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında Koronavirüs vakası tespit edilen bir işçinin sözleşmesinin derhal fesih edilmesi hakkaniyete uygun değildir. Zira tedavi sürecinin beklenmesi gereklidir. Uzun süren ve risk oluşturan durumlarda ise işveren ve işçinin sözleşmenin feshedilmesi konusunda yetki tanındığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.