MEB’in 5 Yıllık Haritası Belli Oldu

MEB’in 5 Yıllık Haritası Belli Oldu

MEB tarafından belirlenen 5 yıllık yol haritası kademeli olarak uygulanacak ve 5 yıl sonunda beceri temelli yabancı dil yeterlilikleri sistemin geçilecek.

Planda Neler Var?

MEB, web sitesi üzerinden 2019-2023 stratejik planı yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Plan 2023 eğitim vizyonu ile paralel şekilde hazırlandı. Stratejik planda 5 yıllık hedefler yer almıştır. Plan temel olarak öğrencilerin becerilerinin belirlenmesi üzerine kuruldu. Öğrencilerin her konudaki yeteneklerinin belirlenmesi, izlenmesi ve sonrasında desteklenerek yeteneklerin geliştirilmesi için sistem oluşturulacak.

Öğrenciler yaş, okul ve programlarına göre ayrılacaktır. Kendi gruplarında yapılan incelemeler ile yetenekleri belirlenecektir. Türkiye’nin her yerinde bu sistem uygulanacaktır. Tüm öğrenci ve öğretmenler eşit şekilde bu sistemden yararlanacaktır. Öğretmenler için de mesleki gelişim programları uygulanacaktır.

Fen ve sosyal bilimler liselerinin daha nitelikli olması için çalışmalar yapılacak. Okul öncesi eğitim ve temel eğitimde çocukların çok yönlü gelişimi için yenilikler yapılacak. Medeniyet ve kalkınmanın arttırılması için liselerin nitelikleri arttırılacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin çok yönlü gelişebilmesi için psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) yapılanması oluşturulacak. Bu öğrencilerin toplumdan soyutlanmadan, birlikte yaşaması için eğitimde adalet temelli yaklaşım modeli benimsenecek.

Mesleki ve teknik eğitim ile hayat boyu öğrenme kurslarında toplumun iş gücü ihtiyacına göre eğitimler belirlenecektir. Beşeri ve fiziki altyapı geliştirilerek eğitim-istihdam ve üretim bir arada ilerleyecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.