Mesai Saatinde İzinsiz Yemek Yiyen İşçiye Yargıtay’dan Karar

Mesai Saatinde İzinsiz Yemek Yiyen İşçiye Yargıtay’dan Karar

Bir kereye mahsus işyerine ait yemeği izinsiz ve ücretsiz olarak yiyen işçinin işten çıkarılması orantısız ve ölçüsüzdür.

Yerel Mahkeme Reddetti

Bir AVM’nin yemek katında çalışmakta olan işçi mesai saatleri içinde, patrondan izinsiz olarak ve ücretini ödemeden, bulaşıkhanede bir kase sütlaç yedi. İşçi şekeri düştüğü için yediğini iddia ederken, işveren iş sözleşmesine son verdi. İşçinin mali haklarını da ödemedi. 

İşçi yargı yoluna başvurdu ve haklarını istedi. Yerel mahkeme iş sözleşmesinin feshini haklı buldu ve işçi davayı kaybetti. Yerel mahkeme kararını, iş sözleşmesinde çalışanların işyerine ait gıda ve yiyecekleri yemesinin yasak olduğu ve bu yasağa uyulmaması halinde sözleşmenin tazminatsız feshedileceği hükmüne dayandırdı. Bu hükme göre çalışanlar, mesai saatleri içinde işyerine ait yiyecekleri ücretli ya da ücretsiz olarak yiyemeyecektir.

Mahkeme bu gerekçe ile sütlacın manevi değeri az olsa da işçinin, işverenin güvenini kötüye kullandığına hükmetti. 

Yargıtay Ölçüsüz Buldu

İşçi, yerel mahkeme kararının bozulması istemi ile Yargıtay’a başvurdu. Yüksek mahkeme bir kase sütlaç yeme sonucunda işten atılmanın orantısız ve ölçüsüz olduğuna hükmetti. İş sözleşmesinde açık hüküm olsa bile bu durumda öncelikle işçiyi uyarmak gerekir. Yalnızca bu sebeple iş sözleşmesinin sona erdirilmesi mümkün değildir. İşveren davacının benzer eylemlerinden söz etmediği için tek bir fiil söz konusudur.

Açıklanan nedenlerden ötürü Yargıtay, yerel mahkeme kararını bozmuştur. Kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.