Mesaiye Geç Kalmak Fesih Nedeni Sayıldı

Mesaiye Geç Kalmak Fesih Nedeni Sayıldı
Mesaiye Geç Kalmak Fesih Nedeni Sayıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşten Çıkarılabilir

İşçinin mesai saatlerine uyması işveren açısından son derece önemlidir. İşin aksamadan yürümesi adına önemli olan bu konuda Yargıtay da son derece kritik bir karara imza attı.
Mesai saatlerine riayet etmeyen, geç girip erken çıkan bir işçi hakkında işveren devamsızlık nedeniyle işten çıkarma yoluna gitti. İşçi ise buna karşılık dava açtı ve ilk derece mahkemesi işçinin devamsızlık etmediğini bu nedenle haksız bir Fesih olduğunu ifade etti.

İşe iade davası verilen karar işveren tarafınca temyiz edildi. Yargıtay’ın önüne gelen dosyada yapılan incelemeler sonucunda devamsızlık olmadığı bu nedenle haklı çeşit sayılamayacağı ifade edildi. Fakat bu durumda geçerli fesih nedeninin varlığından bahsedilebileceğine dikkat çekildi.

Dolayısıyla işçinin işten çıkarılmasının işverenin yetkisine bırakıldığı kaydedildi. İşe iade edilerek alamadığı ücretlerin verilmesine ise gerek olmadığı kararlaştırıldı.

Yargıtay tarafından verilen bu karar aynı durumda olan işçiler için de emsal teşkil edecektir. Her ne kadar ilk derece mahkemeleri tarafından farklı kararlar çıkıyor olsa da Yargıtay’ın görüşü netleşmiş durumdadır. Bu halde çalışanların mesai saatlerine dikkat etmeleri zorunludur. Aksinin tutanak altına alınması halinde ise işçinin sözleşmesi feshedilebilecek ve herhangi bir hak iddia edilemeyecektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına işçilerin dikkatli olmasında fayda vardır.

Mesaiye Geç Kalmak Fesih Nedeni Sayıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın