Muhalefet Şerh Koydu Güvenlik Soruşturması Torba Yasadan Çıkarıldı

Muhalefet Şerh Koydu Güvenlik Soruşturması Torba Yasadan Çıkarıldı

AYM’nin iptal kararı sonrasında Meclis’te görüşülmeye başlanan güvenlik soruşturması tasarısı muhalefetin şerh koyması sonucu geri çekildi.

Suistimal Edilebilir

Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturması yapılmasının Anayasa’ya aykırı olmadığını ancak bunun Bakanlığın belirlediği yönetmelik çerçevesinde yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade etmişti. Bu nedenle hali hazırda yürütülen güvenlik soruşturmaları durdurulmuş, dava aşamasında olanlar ise haklarını geri almışlardı. AK Parti ise güvenlik soruşturmasını yeniden uygulamaya sokmak için kanun hazırlıklarına başladı. Bu kapsamda hazırlanan kanun tasarısına muhalefet partilerinden tepki geldi.

Muhalefet getirilen bu kanun ile 28 Şubat dönemine geri dönüleceğini, irticai faaliyet adı altında insanların dışlandığı bir döneme benzer bir ortam oluşturulabileceği ifade edildi. İşte bu nedenle tasarıya şerh konuldu. Muhalefet partilerinin gösterdiği bu tepki üzerine AKP kanadından da geri adım geldi ve bu tasarı torba yasa içerisinden çıkarıldı. Kanun teklifi yeniden derinlemesine inceleme altına alınacak ve hem hükümetin hem de muhalefetin uzlaştığı bir orta noktada buluşulması sağlanacak.

Güvenlik soruşturmasının objektif kriterler doğrultusunda hayata geçirilmesine hiçbir kimsenin itirazı yoktur. Ancak uygulamada kişinin akrabalarının işlediği suçlar yüzünden kendilerine tedbirler konulmakta ve memur olmaları engellenmektedir. Bu durum gerçekten üzüntü verici bir durum olmaktadır. Çok sayıda memur adayı bu konuda mağduriyet yaşamakta ve mahkemelere dava açmaktadır. Mahkemelerin iş yükü açısından da bu durum olumsuz bir zemin hazırlamaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.