Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım

Kaçak işçi çalıştıran işverenler için SGK’ya şikayette bulunularak işverenlerin cezalandırılması sağlanır.

Nasıl Şikayet Edilir?

Kaçak işçi olarak adlandırılan kayıt dışı istihdam halinde işçilerin sigorta primleri ödenmemektedir. İşçilerin SGK’ya bildirilmemesi ya da aldığı ücret düşük bildirilerek düşük prim ödenmesi de bu kapsamdadır. Primi ödenmeyen işçiler sağlık sigortasından yararlanamadığı gibi emeklilik hakkı için de birikim yapamaz. İşte bu durum işçilerin hakkının gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Kaçak işçi çalıştıran işverenler ALO 170 hattına ihbar edilmelidir. Bu hat SGK’ya ait, resmi ihbar hattıdır. İhbarda işyerinin adı ve sigortasız çalışan işçilerin bilgileri verilmelidir. Elektronik ortamda da ihbarda bulunmak mümkündür. İhbar kayıt altına alınarak söz konusu işveren hakkında araştırma yapılır. 

Yaptırımları Neler?

Kayıt dışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işveren için çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır. İdari para cezası, varsa devlet teşviklerinin kesilmesi ve yeniden yararlandırılmaması, asgari ücret desteğinin geri alınması gibi yaptırımlar uygulanır. İşverene asgari ücretin 26 katına kadar ceza kesilebilir. Ayrıca işçilerin sigortasız çalıştığı sürelere ilişkin sigorta primleri, gecikme zammı ve cezası ile işverenden alınacaktır. Böylece işçilerin uğradığı zararlar geriye dönük olarak tazmin edilecektir.

SGK tarafından kayıt dışılığın önlenmesi için ödül sistemi uygulanmaktadır. Yani ALO 170’ye ihbarda bulunan kişiler ödüllendirilmektedir. Böylece vatandaşların ihbarda bulunması konusunda cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi sağlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.