Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım
Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nasıl Şikayet Edilir?

Kaçak işçi olarak adlandırılan kayıt dışı istihdam halinde işçilerin sigorta primleri ödenmemektedir. İşçilerin SGK’ya bildirilmemesi ya da aldığı ücret düşük bildirilerek düşük prim ödenmesi de bu kapsamdadır. Primi ödenmeyen işçiler sağlık sigortasından yararlanamadığı gibi emeklilik hakkı için de birikim yapamaz. İşte bu durum işçilerin hakkının gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Kaçak işçi çalıştıran işverenler ALO 170 hattına ihbar edilmelidir. Bu hat SGK’ya ait, resmi ihbar hattıdır. İhbarda işyerinin adı ve sigortasız çalışan işçilerin bilgileri verilmelidir. Elektronik ortamda da ihbarda bulunmak mümkündür. İhbar kayıt altına alınarak söz konusu işveren hakkında araştırma yapılır. 

Yaptırımları Neler?

Kayıt dışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işveren için çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır. İdari para cezası, varsa devlet teşviklerinin kesilmesi ve yeniden yararlandırılmaması, asgari ücret desteğinin geri alınması gibi yaptırımlar uygulanır. İşverene asgari ücretin 26 katına kadar ceza kesilebilir. Ayrıca işçilerin sigortasız çalıştığı sürelere ilişkin sigorta primleri, gecikme zammı ve cezası ile işverenden alınacaktır. Böylece işçilerin uğradığı zararlar geriye dönük olarak tazmin edilecektir.

SGK tarafından kayıt dışılığın önlenmesi için ödül sistemi uygulanmaktadır. Yani ALO 170’ye ihbarda bulunan kişiler ödüllendirilmektedir. Böylece vatandaşların ihbarda bulunması konusunda cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi sağlanıyor.

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşverenlere Yaptırım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın