Takipsizlik ve Beraat Alan KHK’lılar İrtibat ve İltisaka Takılıyor

Takipsizlik ve Beraat Alan KHK’lılar İrtibat ve İltisaka Takılıyor

OHAL komisyonu ve idare mahkemesi tarafından reddedilen dosyalar istinafta da irtibat ve iltisak gerekçesi ile ret kararına takıldı.

OHAL döneminde KHK’lar ile ihraç edilen kişiler Ankara 19, 20, 21, 22, 24 ve 25'inci idare mahkemelerine dava açıyor. Bu davalar ise genellikle ret kararı ile sonuçlanıyor. Ret silsilesi İstinafta da bozulmadan devam etti. İstinaf tarafından verilen kararlar OHAL komisyonu kararlarının devam ettirileceğini gösterdi. 

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından beraat ya da takipsizlik almasına rağmen göreve iade edilmeyenler için emsal bir karar verildi. 

Davacı ceza yargılamasında terör örgütlerine üyelik ya da yardım gibi gerekçelerle ceza almışsa başka ir araştırmaya gerek olmadan başvurular reddedilmektedir. Ceza yargılaması devam eden kişiler için ise idari yargı kendisi açısından yargılama yaparak karar verebilmektedir. Ancak beraat alanlar ya da takipsizlik alanlar için üyelik hakkında bir mahkeme kararı söz konusu değildir. Bu kişiler irtibat ve iltisak yönünden incelenmektedir. 

Bu şekilde Ankara BİM tarafından verilen kararda KHK’lıların kamu görevinden çıkarılmasının sebebinin sadece örgüte üyelik değil, örgütle irtibat ve iltisak kavramlarının olduğu hatırlatıldı.

İdari yargının başvuruları örgütle irtibat ve iltisak yönünden de incelediği açıklanarak, bu sebeplerle beraat ve takipsizlik alanlar için ret kararı verildiği bildirildi. İrtibat ve iltisak kavramları KHK’lar ile çıkarılan yeni bir kavramdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.