Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak

Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak
Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vergi indirimli ödenecek

Dijital Hizmet Vergisi ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda değişiklik yapıldı. Vergi sistemine “Kanun yolundan vazgeçme” kurumu eklendi. Kanun yolundan vazgeçene vergi indirimi sağlandı.

Vergiler ve cezalarına karşı vatandaşlar tarafından açılan davalarda yeni bir düzenleme yapıldı. Yerel mahkeme karar verdikten sonra istinaf ya da temyiz aşamasında davasından vazgeçen vatandaşlara indirim sağlanacak. Yerel mahkeme lehe karar verdiyse davasından vazgeçen vatandaş vergi tutarının yüzde 60’ını ödeyecektir. Yerel mahkeme aleyhe karar verdiyse vergi tutarının tamamı ve cezanın yüzde 75’ini ödeyecektir. Bu durumda idare davaya devam edemeyecektir. 

Yargı yükü azaltılacak

Vergi davalarında kanun yolundan vazgeçme ile yargı yükünün azaltılması hedefleniyor. Bu uygulamadan istinaf ve temyiz aşamasında vazgeçen vatandaşlar istifade edebilecek. Ancak Danıştay’ın bozma kararı sonrasında incelemeye alınan dosyalarda bu durum söz konusu olmayacaktır. Vergi borcu olanlar açısından bu uygulama büyük avantajlar sunacaktır.

Avantajlardan en önemlisi ise yargılama giderleri ile avukatlık ücretlerinin iki tarafça talep edilemeyecek olmasıdır. Dolayısıyla hem vergiden bir kısım hem de yargılama giderlerinden tasarruf edilebilecektir. Devlet açısından da alacağın tahsili anlamında büyük bir avantaj söz konusu olacaktır. Dolayısıyla vatandaşların bu konuda bilinçli davranmalarında fayda vardır.

Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın