Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak

Vergi davasından vazgeçene indirim yapılacak

Vergi davası devam ederken lehe karar istinaf ya da temyizde iken davasından vazgeçen vatandaşlar vergi tutarının yüzde 60’ını ödeyecek.

Vergi indirimli ödenecek

Dijital Hizmet Vergisi ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda değişiklik yapıldı. Vergi sistemine "Kanun yolundan vazgeçme" kurumu eklendi. Kanun yolundan vazgeçene vergi indirimi sağlandı.

Vergiler ve cezalarına karşı vatandaşlar tarafından açılan davalarda yeni bir düzenleme yapıldı. Yerel mahkeme karar verdikten sonra istinaf ya da temyiz aşamasında davasından vazgeçen vatandaşlara indirim sağlanacak. Yerel mahkeme lehe karar verdiyse davasından vazgeçen vatandaş vergi tutarının yüzde 60'ını ödeyecektir. Yerel mahkeme aleyhe karar verdiyse vergi tutarının tamamı ve cezanın yüzde 75'ini ödeyecektir. Bu durumda idare davaya devam edemeyecektir. 

Yargı yükü azaltılacak

Vergi davalarında kanun yolundan vazgeçme ile yargı yükünün azaltılması hedefleniyor. Bu uygulamadan istinaf ve temyiz aşamasında vazgeçen vatandaşlar istifade edebilecek. Ancak Danıştay’ın bozma kararı sonrasında incelemeye alınan dosyalarda bu durum söz konusu olmayacaktır. Vergi borcu olanlar açısından bu uygulama büyük avantajlar sunacaktır.

Avantajlardan en önemlisi ise yargılama giderleri ile avukatlık ücretlerinin iki tarafça talep edilemeyecek olmasıdır. Dolayısıyla hem vergiden bir kısım hem de yargılama giderlerinden tasarruf edilebilecektir. Devlet açısından da alacağın tahsili anlamında büyük bir avantaj söz konusu olacaktır. Dolayısıyla vatandaşların bu konuda bilinçli davranmalarında fayda vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.