Yargıtay İltisakı İspatlanamayan İhraç İşçinin İşe İadesine Karar Verdi

Yargıtay İltisakı İspatlanamayan İhraç İşçinin İşe İadesine Karar Verdi

Kamudan ihraç edilen işçinin iltisaklı olduğunu iddia eden kurum, somut delil sunamayınca Yargıtay göreve iade kararı verdi.

İltisak İçin Somut Belge Ve Bilgi Şarttır

Yargıtay 22. Hukuk dairesi tarafından kamudan ihraç edilen işçilerle ilgili önemli bir karara imza atıldı. 2017/43277 E. ve 2017/25144 K. Sayılı dosyada işçinin iltisak sebebiyle kamu görevinden ihraç edilmesi hakkında somut belge ve bilgi aranmıştır.

Kamu görevinden ihraç edilen işçi bu işleme karşın mahkemeye dava açtı. İlk derece mahkemesi görevinden ihraç edilmesine ilişkin somut bilgi ve belge bulunmadığı gerekçesiyle kişiyi görevine iade etti. Ancak davalı kurum kararı istinafa götürdü. Bölge adliye mahkemesi ise ilk derece mahkemesinin kararını bozdu. Son merci olarak karar Yargıtay’a temyiz edildi. Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde davayı kabul etti. Gerekçesinde ise işyerinin somut bir gerekçe göstermediği ifade edildi.

Yargıtay’ın verdiği bu karar işçi çıkarmalarında iltisak kavramına dayanan işyerlerinin artık gerekçe göstermelerini zorunlu hale getirmiştir. Böylelikle kurumlar keyfi olarak işten çıkarma işlemi yapamayacaktır. Bu işlemi yapanlar işe başlatmama tazminatı ile alınamayan ücretlerin iadesi gibi tazminatlara maruz kalacaktır. Bu nedenle işverenlerin keyfi işlemlerde bulunarak işçilerin geleceklerini karartma gibi durumlara girişmeleri söz konusu olmayacaktır. Eğer böyle bir durum olursa da sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklarını ifade etmek gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.