Yargıtay: İşçinin Yazılı Rızası Olmadan Ücreti Düşürülemez

Yargıtay: İşçinin Yazılı Rızası Olmadan Ücreti Düşürülemez

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin ücretinin düşürülmesi için yazılı rızasının alınmasının şart olduğuna hükmetti.

İstifa Ederse Kıdem ve İhbara Hak Kazanır

Kamuda taşeron olarak çalışmakta olan işçinin maaşı düşürülünce yargı yoluna başvurdu. Bilgi işlem ve veri kontrol elemanı olarak çalışan işçinin bağlı olduğu firmalar ihale sonucunda işçi maaşlarını da değiştirmektedir. 2009 yılında yaşanan olayda işçi maaşı 1.040 liradan 763 liraya düşürülmüştür. İşçiye haber verilmemiş, bildirimde bulunulmamıştır. Kuruma yapılan başvuruda ise bakanlık genelgesine asgari ücret seviyesine çekildiği belirtilmiştir. Bunun üzerine işçi yargı yoluna başvurmuştur.

İş Kanununa göre işçinin ücretinde azalma, iş sözleşmesinde esaslı değişikliklerdendir. Böyle bir değişikliğin yapılması için işçinin yazılı rızasının alınması şarttır. İşçi rıza göstermezse istifa edebilir. İstifa halinde ise işçinin kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir. Bu gerekçelerle yerel mahkeme kabul kararı verdi. Davalının itirazı ile dosya Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından ücretlerin azaltılmasının işçi aleyhine değişiklik olduğu hatırlatıldı. Bu değişiklik işçilere yazılı olarak bildirilmeli ve rızaları alınmalıdır. Aksi takdirde geçersizdir. İşçi azalan yeni maaşı almaya devam etse bile itiraz ederek aradaki farkın ödenmesini isteyebilecektir. Ücrette azalmaya gidildiği işçilere yazılı olarak bildirilmelidir. İşçi de 6 gün içinde itiraz edebilir. İtiraz etmezse kabul etmiş sayılır. Eğer iş sözleşmesinde ücret yazılıysa ve işçi imzalamışsa yazılı izni var sayılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.