Yargıtay Kıdemli İşçinin Kendisinin İstifa Ettiğine İnanmadı

Yargıtay Kıdemli İşçinin Kendisinin İstifa Ettiğine İnanmadı

9 yıl boyunca aynı işyerinde çalışan kebap ustasının kendi isteği ile istifa ettiğinin hayatın olağan akışına ters olduğu Yargıtay tarafından kabul edildi.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Ödenmeli

Bir işyerinde 9 yıl boyunca kebap ustası olarak çalışmakta olan bir personelin yaşanan tartışmalar sonrasında işten ayrılması sonucunda dava süreci başladı. İlk derece mahkemesine dava açan çalışan kendisinin istifa etmediğini işten çıkarıldığını savundu. İşveren ise yazılı bir istifa dilekçesi olmamasına rağmen fiili olarak istifa ettiğini savundu. Bunun üzerine ilk derece mahkemesi işçinin kendi isteği ile ayrıldığına karar verdi ve herhangi bir tazminata da hükmetmedi.

Kebap ustası bu kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde 9 yıllık bir ustanın kendi isteği ile işten ayrılmasının hayatın olağan akışına ters olduğunu belirtti. Bu nedenle de kıdem ve ihbar tazminatı verilmemesinin hatalı olduğunu belirtti. Böylelikle ilk derece mahkemesinin kararını da bozmuş oldu.

Yargıtay tarafından verilen bu karar emsal durumda olan işçiler için önem arz etmektedir. Zira bu durumda olan çok sayıda çalışan bulunmaktadır. Ancak bu kararın kesinlik kazanması için yapılacak itirazın sonuçlanması gerekmektedir. Bu itiraz sonucunda da aynı yönde bir karar çıkarsa diğer tüm işçiler için emsal teşkil etmesi söz konusu olacaktır. Konu ile ilgili yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.