Yargıtay: Prim Ödemesi Fazla Mesai Yerine Geçmez

Yargıtay: Prim Ödemesi Fazla Mesai Yerine Geçmez

Satış temsilcilerinin aldığı primlerin fazla mesai alacaklarının yerine sayılması Yargıtay tarafından kabul edilmedi.

Prim ve Fazla Mesai Alacağı Ayrıdır

Bazı işletmelerde çalışan işçiler yaptıkları satışlar karşılığında prim ödemesi almaktadır. bazı işverenler işçilere ödeyecekleri fazla mesai ücretlerinin yerine primi saymakta ve fazla mesai ödememektedir. İşte bu uygulamaya Yargıtay dur dedi.

Somut olayda yaklaşık 5 yıldır uzman lojistik sorumlusu olarak çalışan kişi, fazla mesai alacaklarını alamadığı için istifa etmiştir. Alacaklarını alamayan yönetici, 4. İş Mahkemesi'ne başvurdu. Fazla mesai ücretleri ödenmediği için haklı fesihle sözleşmesini sonlandırdığını ve kıdem tazminatı ile fazla mesai alacaklarını istediğini belirtti. Davalı avukatı ise prim ödemelerinin fazla mesaileri fazlasıyla karşıladığını savunarak davanın reddini istedi. Yerel mahkeme ise davacının aldığı prim alacaklarının fazla mesai ücretlerini fazlasıyla karşıladığını gerekçe göstererek davayı reddetti. Davacı davayı Yargıtay 22. Hukuk Dairesine taşıdı. 

Yargıtay’dan işçileri sevindiren karar çıktı. Fazla mesai yapan işçi bu çalışmalarını, işveren ise fazla mesai ücreti ödediğini ispatlamalıdır. Prim ile fazla mesai ücretleri birbirinden tamamen farklı kalemlerdir. Satış primi çalışanların performansına bağlı olarak ödenen bir kalemdir. Yani çalışanları ödüllendirmek ve işe teşvik etmek için kurulan bir sistemdir.

Fazla çalışma ücreti ise işçinin mesai saatleri dolmasına rağmen fazladan çalışma yapmasıdır. Prim ile fazla mesai ücretlerinin birbiri ile hiçbir ilgisi olmadığı için prim, fazla mesai yerine geçmez.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.