112’ye Asılsız İhbarda Bulunmanın Cezası 250 Lira Olacak

112’ye Asılsız İhbarda Bulunmanın Cezası 250 Lira Olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bundan sonra 112’y gelen asılsız ihbarların 250 lira para cezası ile cezalandırılacağını açıkladı.

Uygulama Başladı

112 acil çağrı merkezine sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar ihbarda bulunarak acil yardım almaktadır. Ancak bazen bu merkezlere asılsız ihbarlar yapılmaktadır. Bu ihbarlar nedeniyle sağlık personelleri ve ambulanslar meşgul edildiği gibi diğer acil hastalara yardım götürülmesinde gecikme de yaşanabilmektedir. İşte bu davranış artık cezasız kalmayacaktır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bundan sonra acil çağrı merkezlerine asılsız ihbarda bulunulması halinde para cezası uygulanacağını açıkladı. Asılsız ihbar yapan kişilere valilikler tarafından 250 lira para cezası kesilecektir.

Bakan Soylu çağrı merkezlerine gelen çağrıların verisini de açıkladı. 2019 yılının geçtiğimiz 11 ayında tam 39 milyon ihbar gelmiştir. Ancak maalesef ki bu ihbarların yüzde 68’i gerçek dışıdır. İşte bu asılsız ihbarlar nedeniyle gerçekten hizmet bekleyen, acil durumdaki kişilere daha geç hizmet götürülmektedir. Ayrıca kamu kaynaklarının israfı da söz konusudur.

45 ilde hayata geçirilen uygulama ile 7 kurumun acil çağrı hattı tek bir numarada birleşmiştir. Böylece yurtdışında uygulanan 911 gibi bir çağrı merkezi kurulmuştur. Ülkemizde de 7 ilde 112 pek çok acil durum için hizmet vermektedir. Kalan illerde ise şimdilik sadece sağlık sorunlarına bakmaktadır. Bu uygulama ile daha hızlı hizmet vermek amaçlanırken, asılsız ihbarlar hizmeti yavaşlatmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.