Doktorlara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesi İçin Kanun Teklifi

Doktorlara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesi İçin Kanun Teklifi

Doktorların yurtdışı seyahatlerinde karşılaştıkları sıkıntıların giderilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi.

Hususi Damgalı Pasaport Verilmelidir

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan tarafından TBMM’ye kanun teklifi sunuldu. Doktorların mesleki gelişim için sıklıkla yurtdışına çıkması gerekmektedir. Diğer ülkelerdeki tedavi teknikleri, yeni buluşlar, mesleki konferans, sempozyum ve eğitimler için yurtdışına çıkmak gerekir. Ancak maalesef doktorlar yurtdışına çıkarken sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunların giderilmesi için kanun teklifi verilmiştir.

5682 Sayılı Pasaport Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile pasaport kanununda değişiklik yapılması teklif edilecektir. Teklife göre en az 10 yıldır doktorluk yapanlar, TCK’dan belirlenen suçlardan ve terörle mücadele kapsamındaki suçlardan dolayı soruşturma ve kovuşturma geçirmemişse hususi damgalı pasaport alabilecektir. Bu uygulamanın hayata geçmesi için Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının olumlu görüşü alınır. Kabul edilirse İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulur. 

Hususi Damgalı Pasaport Nedir?

Hususi damgalı pasaport daha çok yeşil pasaport olarak bilinir. 5 yıl süreyle geçerlidir ve daha fazla dolaşım kabiliyetine sahiptir. Bu pasaportun alınması halinde tam 160 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize ile gitmek mümkündür. İşte bu durum bürokrasiden inanılmaz tasarruf sağlayacaktır. Bu yüzden ötürü yeşil pasaport alma şartları da oldukça zordur. Bu konuda doktorlara kolaylık sağlanmalıdır. Böylece tıp dünyası adına büyük kazanım sağlanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.