2020 Mal Bildirimi Yılı Olacak

2020 Mal Bildirimi Yılı Olacak

Devlet memurları mal varlıklarında meydana gelen değişiklikleri mal bildirimi yaparak kurumlarına bildirmelidir.

5 Yılda Bir Bildirim Yapılmalıdır

3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu kapsamında devlet memurlarının mal bildiriminde bulunması zorunluluğu mevcuttur. Kamu görevlileri kendileri, eşleri ve çocukları mal edindiği zaman bildirimde bulunmalıdır. Bu kişilere ait taşınmaz mallar ile memurun aylık net maaşının beş katından fazla olan para, hisse senedi, tahvil, altın, mücevher gibi taşınırları bildirmesi gerekir. Bu tutardaki hakların yanı sıra alacaklar da bildirilmelidir.

Yukarıda sayılan malların edinilmesinden itibaren kanunda öngörülen sürelere uyularak bildirimde bulunulacaktır. Halen görev başında olan devlet memurları ise belirli periyotlarla mal bildirimini güncellemelidir. Sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda en geç Şubat ayı sonuna kadar mal bildirimi yapılmalıdır. Yani 5’in katı olan yıllarda bildirim yapılacaktır. En son 2015’de yapılan bildirim 2020’de yani bu yeni yıl da yapılacaktır. 

Şubat Sonuna Kadar Mal Bildirimi Yenilenmeli

Bu gece itibariyle 2020 yılına girileceği için mal bildirimi süresi de başlayacaktır. Halen görevde olan kamu görevlileri Şubat ayı sonuna kadar mal bildiriminde bulunacaktır. Malvarlığında bir değişiklik varsa bunlar güncellenecektir. Değişiklik yoksa eski bildirim onaylanacaktır. Mal bildirimini yapmaya ya da süresinde yapmayan memura kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmektedir. Bu nedenle memurlar bildirimde bulunmayı unutmamalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.