25 Yıl Evli Kalan Kadınlar İçin Emeklilik Yasasında Son Durum

25 Yıl Evli Kalan Kadınlar İçin Emeklilik Yasasında Son Durum

25 yıl ve daha fazla süre boyunca kesintisiz evli kalan kadınlara emeklilik yolunu açan yasa için görüşmeler Meclis’te devam ediyor.

Şartlar Ne Olacak?

Uzun süreli evliliği teşvik amacıyla getirilen yeni sistem ile birlikte 25 yıl ve daha uzun bir süre evli kalan kadınlara emeklilik imkanı getirilecek. Ancak bu yasa sadece kadınları kapsıyor. Sigorta girişi olan kadınlar eksik kalan prim tutarlarını yatırarak emeklilik hakkı elde edebilirler. 25 sene evli kaldıktan sonra boşananların yasa kapsamından faydalanıp faydalanamayacağı konusunda ise çalışmalar ve görüşmeler devam ediyor. 

2019 senesi için günlük olarak ödenmesi gereken minimum prim tutarı 21 lira olarak belirlenmiştir. Bu tutar 64 liraya kadar çıkabilmektedir. Bu yasa ile birlikte herhangi bir sigorta girişi olmayan kadınlar da emekli olma imkanı elde edebilecektir.

Yaş sınırı için 58 yaşı belirlenmişti. Ancak yapılan oylamada bu durum TBMM’den geçmedi. Dolayısıyla yeniden bir oylama yapılması gündeme gelecektir. Tasarı halen daha yasalaşmadığı için net bir ifade kullanmak mümkün olmayacaktır. Fakat zamanla yasa tasarısına son hali verilecek ve onaylanacaktır. İşte bu zaman diliminde yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz. Milyonlarca ev hanımı bu yasa tasarısı ile emekli olma hayallerini kuruyor. Dolayısıyla kısa süre içerisinde çalışmaların yapılarak son halinin verilmesi arzu ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.