6 Ay Dolmadan İşten Çıkan İşçinin Hakları

6 Ay Dolmadan İşten Çıkan İşçinin Hakları

Bir işçinin çalıştığı işyerinde henüz 6 ay dolmadan işveren tarafından sözleşmesi feshedilen işçinin hakları nelerdir?

İşe İade Davası
İşçinin işverenin isteği ile işten ayrılması halinde tazminata hak kazanması için bazı şartlar vardır. İşe iade davası açabilmek için o işyerinde en az 6 ay çalışması gerekir ve işyerinin en az 30 çalışanı olmalıdır. Bu şartlar sağlanıyorsa işçi işe iade davası açabilir. 

Kötü Niyet Tazminatı
Eğer işçi bu şartları sağlamıyorsa işverenin işten çıkarmada kötü niyetli olduğundan bahisle kötü niyet tazminatı isteyebilir. Bir işyerinde 1 gün dahi çalışan işçi bu tazminatı isteyebilir. Ancak haklı sebeplerin oluşması gerekir. 

İhbar Tazminatı
İhbar tazminatına hak kazanmak için deneme süresi oldukça önemlidir. Deneme süresi 2 aydır ve bu süre içinde işten çıkarılan işçi için ihbar tazminatı ödenmez. Toplu sözleşmelerde deneme süresi 4 aydır ve bu süre içinde işten çıkarılan işçiye tazminat ödenmez. Bu şartların dışında, ihbar süresine uyulmaması halinde her süre için ihbar tazminatı ödenecektir. İşçiler 2 ya da 4 ay dolduysa bu tazminata hak kazanır. 

Kıdem Tazminatı
Kıdem tazminatı almak için sözleşme işveren tarafından feshedilmeli ve işçi o işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmalıdır. 6 ay dolmadan işten çıkarılan işçi 1 yıl şartını sağlamadığı için kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.