Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor

Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor
Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HSK Uyardı

Korona virüs tehdidi karşısında pek çok cepheden önlem haberleri gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de adliyelerdeki işler oldu. Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) korona virüse ilişkin tedbirleri yayınladı. Tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi işler dışındaki tüm işlemler durdurulacaktır. Daha önceden belirlenen duruşma ve keşifler de iptal edilecektir. 

Yayınlanan genelgeye göre 2 haftalık süre içindeki tüm duruşmalar matbu bir mazeret ile ertelenecektir. Erteleme ile birlikte yeni duruşma tarihleri de taraflara tebliğ edilecektir. Avukatlar duruşmaya gelmediğinden ötürü davalar düşmeyecektir. 

Avukatlar Adliyeye Gitmeyecek

Mahkeme süreçlerine ilişkin evraklar UYAP üzerinden gönderilecek ve takibi yapılacaktır. Tutuklu işler ise SEGBİS üzerinden yürütülecektir. Yani tutuklular işe sesli görüntülü bilişim sistemi üzerinden iletişim sağlanacaktır. Böylece mümkün olduğunca az insanın bir araya gelmesi ve iletişime geçmemesi amaçlanmaktadır.

Avukatlar da duruşmalara katılmayacak ve mazeret sunmalarına gerek olmayacaktır. İş takibini ise UYAP üzerinden gerçekleştireceklerdir. Hakim ve savcılar ise görevine devam edecek ancak dışarıdan kimse kabul edilmeyecektir.

Adliyelerde Önlem

Adliyelere giriş çıkışlarda da termal kameralarla önlem alınıyor ya da ateş ölçümü yapılıyor. Özellikle yabancı uyruklu kişiler kontrol ediliyor. Adliyelerin dezenfekte edilmesine de devam ediliyor. Merdivenler, asansörler, kantinler gibi çok kullanılan yerler dezenfekte ediliyor.

Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın