Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor

Adliyelerde Duruşmalar Erteleniyor, Avukatlar Mazeret Veriyor

Korona virüs tehdidinden ötürü adliyelerde de önlem alındı ve ivedi işlerle tutuklu işler dışındaki işler ertelendi.

HSK Uyardı

Korona virüs tehdidi karşısında pek çok cepheden önlem haberleri gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de adliyelerdeki işler oldu. Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) korona virüse ilişkin tedbirleri yayınladı. Tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi işler dışındaki tüm işlemler durdurulacaktır. Daha önceden belirlenen duruşma ve keşifler de iptal edilecektir. 

Yayınlanan genelgeye göre 2 haftalık süre içindeki tüm duruşmalar matbu bir mazeret ile ertelenecektir. Erteleme ile birlikte yeni duruşma tarihleri de taraflara tebliğ edilecektir. Avukatlar duruşmaya gelmediğinden ötürü davalar düşmeyecektir. 

Avukatlar Adliyeye Gitmeyecek

Mahkeme süreçlerine ilişkin evraklar UYAP üzerinden gönderilecek ve takibi yapılacaktır. Tutuklu işler ise SEGBİS üzerinden yürütülecektir. Yani tutuklular işe sesli görüntülü bilişim sistemi üzerinden iletişim sağlanacaktır. Böylece mümkün olduğunca az insanın bir araya gelmesi ve iletişime geçmemesi amaçlanmaktadır.

Avukatlar da duruşmalara katılmayacak ve mazeret sunmalarına gerek olmayacaktır. İş takibini ise UYAP üzerinden gerçekleştireceklerdir. Hakim ve savcılar ise görevine devam edecek ancak dışarıdan kimse kabul edilmeyecektir.

Adliyelerde Önlem

Adliyelere giriş çıkışlarda da termal kameralarla önlem alınıyor ya da ateş ölçümü yapılıyor. Özellikle yabancı uyruklu kişiler kontrol ediliyor. Adliyelerin dezenfekte edilmesine de devam ediliyor. Merdivenler, asansörler, kantinler gibi çok kullanılan yerler dezenfekte ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.