ALES’te Standart Sapma Adayları Nasıl Etkiler

ALES’te Standart Sapma Adayları Nasıl Etkiler

ALES’te standart sapmadan ötürü sayısal ve eşit ağırlıkçılar çok net yapsa bile az puan alıyor.

Soruların Zorluk Derecesi Düzenlenmeli

17 Kasım 2019 tarihinde ALES 2019-3 sınavı yapılmıştır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav sonuçları yakın zamanda açıklandı. Ancak pek çok aday sonuçtan memnun olamadı. Sınavda adaylar bir konuda ötürü şikayetçidir. Standart sapmadan ötürü eşit ağırlık ve sayısalcılar puanlarının düşük gelmesinden ötürü memnun değildir.

ALES sınavında sayısal sorular, sözellere nazaran daha kolay seçilmektedir. Çünkü matematik bilgisi zayıf bir toplum olduğumuzdan ötürü sayısal sorularında adaylar aşırı zorlanmamaktadır. Bunun yerine sözel sorular ile seçicilik yapılmaktadır. İşte bu durum sözelcilerin daha iyi puan alırken sayısal ve eşit ağırlıkçıların geriye düşmesine neden olmaktadır.

Sayısal ve eşit ağırlıkçılar sayısal alanda yüksek net yapsa dahi yüksek puan alamamaktadır. Çünkü sayısal alanı çok sayıda kişi yapabilirken, sözel alanı az sayıda kişi yapmaktadır. Bu yüzden standart sapma ile belirleyici olan sözel alandır.

Çok sayıda adayın doğru yaptığı soru az puan getirirken, az sayıda adayın yaptığı sorular çok puan getirmektedir. İşte bu durum standart sapma olarak biliniyor. Adaylar sayısal testinde ne kadar çok soru yapsa da puanlarındaki artış cüzi orandadır. İşte bu durum eşit ağırlık ve sayısalcıların mağduriyetine neden oluyor. ALES’te tüm soruların zorluğu alan bazında eşit olmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.