Araştırma Görevlisi Olmak İsteyenlerin Belge Sorunu

Araştırma Görevlisi Olmak İsteyenlerin Belge Sorunu

Devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi alımında lisansüstü eğitim alanı belgelendirilemediği için haklarını kaybediyorlar.

Adaylar Haklarını Kaybediyor

Araştırma görevlisi alımları için çıkılan ilanlarda lisansüstü eğitime devam ettikleri alanları belirtmeleri gerekmektedir. Bu sebeple lisansüstü eğitim yaptıkları üniversitelerden aldıkları belgeler ile eğitimlerini ispatlamaya çalışıyorlar. Ancak verilen bu belgelerde lisansüstü eğitim yapılan anabilim dalı yazılıyor ve ayrıntılar yer almıyor. 

Üniversiteler tarafından çıkılan ilanlarda ise belirli alanlarda lisansüstü eğitim yapıyor olmak şartı aranmaktadır. İlanlara başvuran adaylar aranan alanda eğitim alıyor olsa dahi, üniversiteden aldığı belge yeterince açık olmadığından şartları sağlayamıyorlar. Sadece belgedeki bilgilerin yetersizliğinden ötürü pek çok adayın başvurusu şartlarını sağlamadığı gerekçesi ile kabul edilmemektedir. İşte bu sebeple alımlara çok sayıda kişi başvursa ve şartları sağlasa dahi listeye girememektedir. 

Düzeltme Yapılmalıdır

Araştırma görevlisi olarak başvuran kişilerin başvurusu kabul edilmediğinde kendilerine süre verilmelidir. Bu süre içerisinde eksik olduğu iddia edilen belgeler enstitülere teslim edilmeli ve başvurunun yeniden değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Enstitü müdürlükleri yeniden liste oluşturmalı ve sınava girecek olan adayları belirlemelidir.

Şu anki durumda 10 kişinin alınacağı ilan için sadece 1-2 kişi şartları sağlamaktadır. Onlarca kişinin başvurabileceği ve şartları sağladığı ilana sadece birkaç kişinin başvurması diğer adayların mağduriyetine yol açmaktadır. Bu mağduriyeti gidermek için gerekli düzenleme yapılmalı ve adaylara eşit fırsat verilmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.