Asgari Ücret Zammı Hissedilen mi Yoksa Açıklanan Enflasyon

Asgari Ücret Zammı Hissedilen mi Yoksa Açıklanan Enflasyon

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri devam ederken bugün ikinci toplantı yapılıyor.

2020’de Asgari Ücret Ne Olacak?

İşçi, işveren ve hükümet kanadından temsilcilerin katıldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları yapılmaya devam ediyor. İlk toplantı yapılmıştı, bugün ise ikinci toplantı yapıldı. 7 milyon çalışan bu toplantılardan çıkacak olan kararı bekliyor.

2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda teklifler sunulmuştu. Bugünkü toplantı ise işçilerin temsilcisi Türk-İş’in ev sahipliğinde yapılacak. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında yapılan toplantıda ortaya çıkan rakamlar merak ediliyor.

Toplantıda işçi ve işveren görüşleri alındı. Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları temsilcileri ekonomik ve sosyal gelişmeleri içeren sunum yaptı.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat vatandaşın yaşadığı enflasyonun açıklanandan yüksek olduğunu söyledi. Bu bahaneye sığınarak asgari ücrete cüzi bir zam yapılmasını kabul etmediklerini belirtti. Bekar bir işçinin aylık yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu ve bunun altında bir teklifin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Yalnızca işçilerin aileleri ile birlikte geçinmesini sağlayacak bir ücret beklediklerini söyledi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise son 4 yıldır asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapıldığını hatırlattı. TÜFE’deki değişim yüzde 74 olarak görünse de yüzde 113 olarak yansıdığı, zammın da buna göre yapılması gerektiği belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.