Belediyeler Sözleşmeli Personellerin Sözleşmesini Feshedebilir mi

Belediyeler Sözleşmeli Personellerin Sözleşmesini Feshedebilir mi

Belediyelerde yaşanan siyasi değişimlerden sonra keyfi işten çıkarmalar yaşanmaya başladı ve personeller tedirgin oldu.

Takdir Yetkisi ile Fesih

Belediyelerde yaşanan siyasi değişim ile birlikte işten çıkarmalar da yaşanmaya başladı. Kimi belediyeler muhalif sendika üyelerini işten çıkarırken kimileri de sözleşmeli personellerin sözleşmelerini uzatmadı. Bu nedenle mağdur olan ve olacak olan isçiler çözüm yolu bulmaya çalışıyor. Nitekim bazı işçilere yeni yılda sözleşmelerinin yenilenmeyeceği dahi yazılı olarak bildirildi.

Belediyelerin bu uygulamalarına karşın kanun koyucu işçinin yanında yer almış ve keyfi sözleşme fesihlerinin önünü kapamıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun sözleşmeli personellerle ilgili maddelerinde işten çıkarma gerekçeleri sayılmıştır. Bunlar belediye personellere için de uygulanacaktır. Bir diğer önemli mevzuat hükmü ise 7/157154 sayılı Bakanlar Kurulu kararıdır.

Bu kararda da işçilerin hangi nedenlerle çıkarılabilecekleri teker teker ifade edilmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir: işçinin işin niteliklerini taşımadığının sonradan anlaşılması, işe gelmemesi, terör örgütleri ile bağlantısının tespit edilmesi, o pozisyona ihtiyaç kalmaması vd. Görüldüğü üzere tüm hususlar net bir şekilde belirlenmiş ve bunların dışına çıkılmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir.

Tüm bunlara rağmen idare yani belediyeler takdir yetkisi ile personel çıkarma yoluna gidecek olursa bu durumda yargı yolu açılacak ve çok büyük bir ihtimalle işçiler görevlerine yeniden dönecektir. Ancak bunların hiç yaşanmaması evladır. İdare tarafından kullanılacak olan takdir yetkisinin bir gerekçeye dayandırılması gerektiği yönünde çok sayıda mahkeme kararı vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.