Aşırı Tüylenme Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı Tüylenme Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?
Aşırı Tüylenme Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hirsutizm Sebepleri

Aşırı tüylenme hem kadınlar hem de erkekler için bir sağlık sorunudur. Hirsutizm olarak adlandırılan bu durum genellikle kadınlarda yüz, göğüs, göbek çevresi, uyluk gibi bölgelerde ortaya çıkar. Kadınlarda tüylenme sorunu erkeklik hormonu olan testesteronun artması ile ortaya çıkar. Bu hormon çok arttığında erkeklik özellikleri olan seste kalınlaşma, göğüste küçülme ya da aşırı sivilcelenme gibi etkiler de görülebilir. Bu yüzden ilerlemeden tedavi edilmesi şarttır.

Kadınlarda polikistik over sendromu aşırı tüylenmenin en önemli sebeplerindendir. Ergenlikten beri düzensiz seyreden kan hormon düzeyleri, kilo alma, insülin direnci ya da yumurtalık kisti olma sebepler arasındağğ yer alır. 

Hormon Tedavisi Yapılmalıdır

Görüldüğü gibi tüylenmenin nedenleri büyük oranda hormonlardan kaynaklanır. Bu yüzden öncelikle kadınlarda regl düzeni sağlanır ve hormon tedavisine başlanır. Tedavi etkisini en az 6 ay sonra gösterecektir ve 2-3 sene gibi uzun bir sürede sonuç alınır. Ancak tedavi süresince lazer uygulamada sorun yoktur. Bu sayede hastalar gündelik hayatlarında rahat edecektir. 

Aşırı tüylerden lazer ile kurtulmak kesin çözüm değildir. Tedavi ile birlikte uygulanan lazer tüylerden kurtulmayı sağlar. Ancak tedavi olmadan lazer yapılsa bile tüyler tekrarlayacaktır. Bu yüzden aşırı tüylenme tedavisi olmak şarttır. Sonrasında tüyler sorun olmayacaktır.

Aşırı Tüylenme Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın