AYM: KHK İle Konulan Ek Tedbirler İçin OHAL Komisyonuna Başvurun

AYM: KHK İle Konulan Ek Tedbirler İçin OHAL Komisyonuna Başvurun

OHAL döneminde KHK ile yürürlüğe konulan ek tedbirler için OHAL Komisyonuna ayrıca başvuru yapılamayacağına ilişkin düzenleme iptal edildi.

AYM İptal Kararı Verdi

OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnameler ile ilave tedbirlere yer verilmiştir. Bu düzenlemeler için OHAL Komisyonuna başvuru yapılamayacağına ilişkin hüküm konulmuştur. 
CHP tarafından 7075 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali için AYM’ye başvuru yapılmıştır. Bu hükümlerden biri de yukarıdaki hükümdür. İnceleme yapan AYM, söz konusu hükmün iptali için oy çokluğu ile karar aldı.

Kamu görevinden ilişiğin kesilmesi, öğrencilikten ilişiğin kesilmesi, vakıflar, sendika, dernekler, federasyon ve konfederasyonlar, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi tüm işlemler için OHAL komisyonuna başvuru yapılabiliyordu. Söz konusu düzenlemede başvuru yapılacak konular sadece yukarıdakilerle sınırlandırılmıştır. İşte bu sınırlama AYM tarafından kaldırıldı.

AYM kararından sonra pasaportun iptali, yurt dışına çıkış yasağı konulması, malvarlığına el konulması gibi KHK ile alınan diğer tedbirler için de OHAL Komisyonuna başvuru yapılabilecektir. Ancak bu durum doğrudan mahkemelerde dava açma hakkını sınırlamıştır. Komisyon karar verdikten sonra yargı yolu tüketilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.