AYM, Tüm Gazetecilerin Yıpranma Payı Almasına Karar Verdi

AYM, Tüm Gazetecilerin Yıpranma Payı Almasına Karar Verdi
AYM, Tüm Gazetecilerin Yıpranma Payı Almasına Karar Verdi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazla Mesai Halinde Günde Yüzde 5 Faiz

Açılan bir davada Bakırköy İş Mahkemesi AYM’ye kanun maddesinin iptali için dava açmıştır. Kanun gereği gazetecilerin fazla mesaisi zamanında ödenmezse günlük yüzde 5 faiz işletilmektedir. İşte bu hükmün iptali istenmiştir.

İnceleme yapan AYM ülkemizdeki enflasyon ve yasal faiz oranları düşünüldüğünde günde yüzde 5 faizin çok yüksek olabildiğini belirtti. Gazetecilerin fazla mesaisinin korunması için koyulan bu mali yaptırım orantılı değildir. Söz konusu işin devamlılığını kesebilecek boyutta olduğu için ölçüsüzdür. Diğer çalışanlarla farklı bir yasaya tabi olduklarından eşitlik ilkesine aykırıdır. İşte bu nedenlerle söz konusu hüküm iptal edilmiştir. 

Gazetecilerin Yıpranma Hakkı

Yasa gereği sadece basın kartı sahibi gazeteciler yıpranma hakkından yararlanabilmektedir. İstanbul 22. İş Mahkemesi baktığı bir davada söz konusu hükmün iptalini istemiştir. AYM başvuruyu inceledi ve basın kartı sahibi olmanın nesnel ölçütlere bağlı olmadığını hatırlattı. Bu nedenle aynı koşullarda çalışan kişiler arasında eşitsizlik yaşanmaktadır.

Gazetecilik fiziksel ve psikolojik olarak yapılan bir meslektir. Basın kartı olsun ya da olmasın her gazeteci ağır ve yıpratıcı koşullar altında çalışmaktadır. Bu nedenle yıpranma payı her gazeteciye verilmelidir. Bu hüküm 9 ay sonra yürürlüğe girecektir. Böylece gazetecilik mesleğinden emekli olanlar artık bu kurallara göre emekli edilecektir.

AYM, Tüm Gazetecilerin Yıpranma Payı Almasına Karar Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın