Bakanlık 11 İlacı Geri Ödeme Listesine Aldı

Bakanlık 11 İlacı Geri Ödeme Listesine Aldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 7’si kanser ve 4’ü MS tedavisinde kullanılan 11 ilaç geri ödeme kapsamına alındı.

Hayatlar Kurtulacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 7’si kanser ve 4’ü MS tedavisinde kullanılan 11 ilacı geri ödeme kapsamına aldıklarını açıkladı. Sağlık Uygulamaları Tebliğinde (SUT) yapılan düzenleme ile bakanlığın geri ödeme listesindeki ilaçların sayısı arttırıldı.

Bakan Selçuk, geri ödeme kapsamına alınan ilaçlardan 4 tanesinin meme kanseri, 2 tanesinin hematolojik kanser ve 1 tanesinin ise lösemi tedavisinde kullanıldığını açıkladı. 4 ilaç ise Multipl Skleroz (MS) tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların da eklenmesi ile bakanlığın geri ödeme kapsamındaki ilaç sayısı 8.603’e ulaştı. 

Hastalara Umut Oldu

Bakan Selçuk’un açıklamaları ile kendisi ya da yakınları hastalıktan muzdarip olanlara sevindirici haber geldi. Meme kanseri, hematolojik kanser, lösemi ve MS hastaları bu ilaçlar ile iyileşebilecek ya da durumları eskisinden daha iyiye gidebilecektir. Geri ödeme kapsamına alınan ilaçlar SGK tarafından karşılanacaktır. Hastalar bu ilaçları reçeteleri ile alabilecektir. 

Korona Önlemleri Devam Edecek

Bakan Selçuk’un diğer bir gündem maddesi ise halen devam eden korona virüsle mücadele oldu. Mücadeleye destek olmak için tedbirler alınmaya devam edecektir. Sigortalı hastalar ile sağlık hizmeti sunanlar için destek mahiyetindeki düzenlemeler bakanlık tarafından yapılmaya devam edecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.