Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Tazminatı Alabilecek

Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Tazminatı Alabilecek
Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Tazminatı Alabilecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ücretsiz İzin ya da Kıdem Tazminatı

Bedelli askerlik başvurusu yapan çalışanların kıdem tazminatı haklarının doğup doğmadığı konusu sürekli olarak tartışılmıştı. Bu konuda hukukçular dahi bir uzlaşı sağlayamazken nihayet Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nden beklenen karar geldi. Bu karara göre bedelli askerlik hizmeti için görevinden istifa edenlere kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. 

Eğer işçi istifa etmiyor ve döndüğünde çalışmak istiyorsa bu durumda ücretsiz izine ayrılma hakkı bulunmaktadır. Bunu işverenin de kabul etmesi zorunludur. Eğer işçi bu süreyi ücretsiz izinli geçirmek istemiyor ve yıllık izni hakkı da bulunuyorsa işveren ile anlaşmak suretiyle yıllık izinli de geçirebilir. Böylelikle ücretinden herhangi bir kesinti olması da söz konusu olmayacaktır. Fakat bu uygulamanın zorunlu olmadığını da ifade etmek gerekir. İşverenin inisiyatifine bırakılmış bir durumdur.

Kıdem tazminatını hak edebilmek için bir kişinin en az 1 yıldır aynı işyerinde çalışıyor olması gereklidir. Bu durumda bir brüt ücret kadar maaş hakkı doğacaktır. Ancak ayrılma nedeninin işveren için haklı fesihe dayanmaması gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir tazminat olmaksızın işçinin işten çıkarılması söz konusu olabilecektir. Bedelli askerlik nedeniyle istifa etmek ise kıdem tazminatı alınmasına engel olmayacaktır. Fakat bunun için Yargıtay tarafından onanmış ve kesinleşmiş bir hüküm gereklidir.

Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Tazminatı Alabilecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Memur Alımı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın